8 Gizli Toksin başlığı altında temizlik ürünlerimizin içeriğinde aslında neler var ve ne gibi etkileri var bunu inceleyelim. Güvenli olduklarını varsayıyoruz. Fakat aslında, birçok ev tipi ev temizleyicisi tehlikeli derecede toksiktir. Mutfak lavabonuzun altında saklanan sekiz en korkunç madde hakkında bilgi edinin ve bunları gerçekten daha güvenli, daha doğal seçenekler ile nasıl değiştirileceğini öğrenin.

Size gerçek bir hikayeyi anlatarak konumuza devam edelim. 8 Gizli Toksin’in ve daha birçok zehrin önemi buradaki hikayeyle daha iyi anlaşılır umarız.

Beth Greer’in omzundaki bir ağrı dokuz yıl önce başladığında endişeli değildi. Sonuçta, sağlıklı bir yaşam tarzı vardı: Ağrıyı izledi, düzenli olarak meditasyon yaptı ve çoğunlukla organik yiyecekler yedi. Greer’in doktoru da endişeli değildi; onda fıtık benzeri bir rahtsızlık teşhis etti. Fakat üç seansdan sonra, iyi olmamış, ağrı kolundan parmaklarına yayılmaya başlamıştı.

MRG sonucu Greer’in acısının gerçek nedeni ortaya çıktı: göğsünde tenis küresi boyu tunda bir tümör yer alıyordu. İyi haber, kitlenin iyi huylu olmasıydı. Yine de, Greer’in gördüğü üç göğüs cerrahının her biri kitlenin alınmasını şiddetle tavsiye etti. Biri köprücük kemiği altında içeri girmek istedi, diğeri koltuk altından kitleye ulaşmak istedi ve üçüncü göğüs cerrahı sırtından tümörü almak için bir kaburga çıkarmak istedi.

Hepsi bir şeyi kabul etti: Ameliyat riskliydi. Tümör böylesine sinir dolu bir yerde olduğu için, onu çıkarmanın Greer’in elindeki hissi kaybetmesine neden olabilecek gerçek bir ihtimal vardı.

Greer ameliyatı tehlikeli olması nedeni ile geçici bir süre erteledi ve vücudunun iyileşme kapasitesini desteklemek için elinden gelen her şeyi yapmaya odaklandı. Doğası gereği araştırmacı olan Greer, durumu hakkında elinden gelen her şeyi öğrenmeye karar verdi ve tümörlerin genellikle tahrişe ve iltihaba yanıt olarak büyüdüğünü öğrendiTümörünün büyümesine katkıda bulunabilecek çevresel toksinlerin ortadan kaldırılması ilk adım olarak pratik gibi görünüyordu.

İlk olarak, dikkatini dolaplarında sıkışan geleneksel ev temizleme ürünlerine çevirdi. Greer, “Bir etikete baktığında, insanlara ve hayvanlara zararlı” yazısını gördü. “Öyleyse neden bunu kullanmak isteyeyim ki?” dedi.

8 Gizli Toksin toksik temizlik ürünleri
8 Gizli Toksin toksik temizlik ürünleri

Sonunda toksik temizlik ürünlerinin tümünü topladı ve yerine sirke, kabartma tozu ve uçucu yağ gibi maddelerle kendi haline döndü. Vücut bakımı ürünlerini ve toksik olmayan makyaj ürünü alanını değiştirdi. Yiyeceklerine dikkat ederek diyet uyguladı.

İnanılacak gibi değildi dokuz ay sonra tümörü tamamen yok olmuştu. Greene’nin toksinlere maruz kalmasının önünü kesmesi kritik bir rol oynamıştı – bu bilgileri başkalarıyla hayatının merkezinde önemli bir rol oynadığını herkesle paylaşmaya başlamıştı.

Bugün Greer kendi deneyimlerini, evlerini ve ofislerini detokslamak isteyen diğer insanların istifade etmesini sağlıyor. 2002 yılında o ve eşi Seligman toksinsiz yaşam hakkında yazmaya başladı. Süper Doğal Ev Super Natural Home (Rodale Books, 2009) adlı kitabı.

Kitap için yaptığı araştırmalar sırasında Greer, ev temizlik ürünlerindeki kimyasalların federal bir şekilde düzenlenmediğini öğrendiğinde şok oldu. Çevre Çalışma Grubu (EWG) ‘nin kıdemli bir bilim adamı olan Rebecca Sutton, “Ev temizleyicileri açısından, ne bileşenlerinin ne de ürünlerin herhangi bir güvenlik standartını karşılamalığını, ürünlerin herhangi bir testten geçmeden veya bildirimi yapılmadan marketlere sunulduğunu” söyledi.

8 Gizli Toksin zehirli kimyasallar
8 Gizli Toksin zehirli kimyasallar

8 Gizli Toksin’den bahsedeceğiz ancak uzmanlar, ortalama bir evde yaklaşık 62 zehirli kimyasal madde bulunduğunu söylüyor. Onları rutin olarak – sentetik kokulu fırın temizleyicilerindeki zararlı gazlar izliyor. Evde kullanılan gıda maddelerini etkileyen bu unsurlar nedeni ile, astım, kanser, üreme bozuklukları, hormon bozulması ve nörotoksite meydana gelebiliyor.

İmalâtçılar, az miktarda bu zehirli katkı maddelerinin büyük olasılıkla bir sorun oluşturmadığını söylüyorlar. Ancak onlara rutin olarak maruz kalındığında ve incelenmemiş kombinasyonları sebebi ile riskleri doğru bir şekilde ölçmek mümkün değildir. Ürünlere kısa süreli akut olarak maruz kalındığında (dumandan gelen baş ağrısı, temastan kaynaklanan deri yanıkları) derhal reaksiyona girse de, tekrarlanan temasta farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kronik maruz kalma, vücudun belirli bir zaman zarfında dokularında depolanan kimyasalların “zehirli yükü” ne sonuçlar ortaya çıkarır bir düşünün.

Bu zehirli vücut yükü EWG’nin (Çevre Çalışma Grubu) ev kimyasalları ile ilgili en büyük endişesidir. Sutton açıklıyor: “Bizim endişemiz günlük, haftalık değil bir ömür boyu kronik olarak maruz kalmadır. Belli bir zaman bir kimyasala maruz kalırsanız zarar vermez, ancak bazı kimyasallar zamanla vücudunuza çok fazla zarar verir, bir takım hastalık sonuçlarını tetikler. Kirlilik sadece havada değil, suyumuzda değil – aynı zamanda bize aittir. “

Hiç kimse toksik kimyasallara tamamen maruz kalmayı önleyemez, ancak önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Daha Güvenli Seçenekler (Safer Options) ile naturel ürünleri seçmeye özen göstermeliyiz. Şimdi 8 Gizli Toksin’den bahsedelim.

8 Gizli Toksin

1– Phthalates (kokuların daha kalıcı olmasını sağlamak için kullanılan kimyasal)
İçinde bulunanlar kısmı:
Birçok kokulu ev ürünleri, örneğin oda spreyleri, bulaşık sabunu, hatta tuvalet kağıtlarındaki etiketlerde mülkiyet yasalarından dolayı, şirketlerin kokularındaki maddeleri açıklamaları gerekmiyor, eğer etiket üzerinde ftalatlar (kansorejen madde) yoksa iyi bir üründür. Etiket üzerinde “parfüm” kelimesini görürseniz, ftalatlar var demektir!

Sağlık Riskleri: Ftalatlar bilinen endokrin bozuculardır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Harvard Halk Sağlığı Merkezi araştırmacıları tarafından 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kanında daha yüksek fitalat bileşiklerine sahip olan erkeklerde sperm sayısının azaldığı gözlemlenmiştir. Fitalatlara maruziyet esas olarak teneffüs yoluyla ortaya çıksa da, yine de bu önemli bir sorundur, kokulu sabunlarla cilt teması yoluyla da gerçekleşebilir, Hormon Uyumu (Healthy Life Library, 2009) yazan Alicia Stanton, MD uyarısında bulundu. Sindirim sisteminin aksine cildin toksinlere karşı herhangi bir önlemi yokturEmilen kimyasallar organlara doğrudan geçer.

Daha sağlıklı seçenek: Mümkünse parfümsüz veya tamamen doğal organik ürünler seçin. Greer, havayı temizlemek için aerosol ya da oda spreyi yerine uçucu yağlar ya da sadece pencereleri açmayı öneriyor. Endokrin bozulma gibi daha ciddi etkilere neden olmanın yanısıra, “Aerosol spreyleri ve oda spreyi migren ve astım tetikleyicileri olabilir” diyor. Ayrıca evinize daha fazla bitki eklemeyi düşünün: Bunlar doğal hava detoksifikatörleri. (8 Gizli Toksin)

2– Perkloroetilen veya “PERC”
Bulunduğu yerler: Kuru temizleme solüsyonları, leke çıkarıcılar, halı ve döşeme temizleyicileri.

Sağlık Riskleri: New York Başsavcılığı’nın çevre koruma alanındaki baş bilim adamına göre Perc, bir nörotokindir. Ve EPA, perc’yi de “olası kanserojen” olarak sınıflandırır. Kuru temizleyicilerin bulunduğu konutlarda yaşayan insanlar baş dönmesi, koordinasyon kaybı ve diğer belirtiler bildirmiştir. EPA, 2020 yılına kadar konutlarda perc makinelerinin aşamalı olarak bırakılmasını emrederken, Kaliforniya daha da ileri gidiyor ve sağlık risklerinden şüphelenildiğinden 2023 yılına kadar perc kullanımını tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor. Maruz kalmanın yolu çoğunlukla teneffüs olur: bunlar, kuru temizleyiciden geri döndüklerinde kıyafet kokusu veya halı temizlendikten sonra kalan dumanlardır.

Daha sağlıklı seçenek: “sadece kuru temizleme” olarak etiketlenen perdeler ve giysiler, kimyasal çözücüler yerine su bazlı teknoloji kullanan “ıslak temizleyici” tercih edilebilir. EPA son zamanlarda sıvı karbon dioksit (CO2) ‘yi, daha toksik kuru temizleme solventlerine alternatif olarak çevreye duyarlı bir seçenek olarak görmüştür. Kuru temizleyiciye hangi yöntemi kullandıklarını sorun. Daha güvenli bir leke sökücü için, doğal bir piyasada Ecover gibi toksik olmayan bir marka arayın ya da yıkamadan önce seyreltilmemiş kalsiyumlu sabunu direkt olarak lekelere sürtün. (8 Gizli Toksin)

3– Triklosan
Bulunduğu yerler: Sıvı bulaşık deterjanları ve el sabunu “antibakteriyel” etiketli.

Sağlık Riskleri: Triclosan, ilaca dirençli bakterilerin gelişimini teşvik edebilen agresif bir antibakteriyel ajandır. Sutton şunları açıklıyor: “Amerikan Tıp Birliği, bu antimikrobiyallerin bizi daha sağlıklı veya daha güvenli hale getirdiğine dair hiçbir kanıt bulamadı ve özellikle endişe ediyorlar. Çünkü antibakteriyel kimyasalları aşırı kullanmamızı istemiyorlar – mikroplar buna direnç geliştirir [ ev antibakteriyelleri] değil, aynı zamanda gerçek antibiyotiklere de ihtiyacımız var “diyor. Diğer araştırmalar artık yosunlara toksik olan nehirlerde ve derelerde triklosan konsantrasyonlarında tehlikeli olduğunu tespit ettiler. EPA, halen, triklosanın endokrin (hormonal) fonksiyonu bozabileceğini araştırıyor. Olası bir kanserojen.

Daha sağlıklı seçenek: Kısa deterjan listesine sahip basit deterjanlar ve sabunlar kullanın ve evde kullanmak için antibakteriyel ürünlerle triklosan kullanmaktan kaçının. El solüsyonu kullanıyorsanız, alkol esaslı ve triklosan içermeyen bir alkol ayırıcı seçin. (8 Gizli Toksin)

4– Quarternary Amonyum Bileşikleri veya “QUATS”
Bulunduğu yerler: Kumaş yumuşatıcı sıvılar ve tabakalar, çoğu ev temizleyicisi “antibakteriyel” etiketli.

Sağlık Riskleri: Hastalıklar, başka bir antimikrobiyal tiptir ve bu nedenle, antibiyotiğe dirençli bakterilere yardımcı olarak, triklosanla aynı sorunu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca cildi tahriş edici (kontakt dermatit) 10 yıllık bir çalışma sonucu. Sutton’a göre, aynı zamanda solunum bozukluklarına yol açtığından şüpheleniliyor: “Düzenli olarak kullanımda sağlıklı insanlarda bile, astım gelişeceğine dair kanıt var.”

Daha Sağlıklı Seçim: Giysi yumuşatmak veya statik temizlik için kumaş yumuşatma veya kurutucu tabakalara gerçekten ihtiyacınız yok: Basit sirke de aynı şekilde işe yarar. Karyn Siegel-Maier, “Doğal Temiz Ev” adlı kitabında Sirke birçok nedenden ötürü tercih edilen doğal kumaş yumuşatıcısıdır. (Storey Publishing, 2008). “Sadece zehirsiz değil, aynı zamanda durulama döngüsündeki sabun artıklarını yok eder ve kurutucudaki statik yapışmayı önlemeye yardımcı olur.” Beyaz sirke genel temizlik için en iyi seçimdir; Diğer türleri leke bırakabilir.

Kimyasal dezenfektanlara alternatif olarak, antibakteriyel, antifungal çay-çiçeği yağı da dahildir. Birkaç damla çay ağacı yağı ve bir çorba kaşığı sirke ile suyla birlikte bir sprey şişesine karıştırın. Güvenli, mikrop öldüren, çok amaçlı temizlik maddesi. Koku için birkaç damla lavanta esans yağı ekleyin. (8 Gizli Toksin)

52-Butoksietanol
Bulunduğu yerler: Pencere, mutfak ve çok amaçlı temizlik maddeleri.

Sağlık Riskleri: 2-butoksietanol birçok cam temizleyicinin ana bileşenidir ve onlara karakteristik tatlı bir koku verir. Güçlü çözücüler dizisi olan “glikol eterleri” kategorisine dahildir. EPA’nın web sitesine göre, boğaz ağrısına neden olmakla birlikte yüksek seviyelerde glikol eterler narkoz, akciğer ödemi ve şiddetli karaciğer ve böbrek hasarına katkıda bulunabilir. EPA, işyeri güvenliği için 2-butoksietanol için bir standart belirlese de, “Evde havalandırılmayan bir banyoda temizlik yapıyorsanız, havadaki 2-butoksietanol seviyeleri işyeri güvenliği standartlarından daha yüksek. “

Daha sağlıklı seçenek: Aynaları ve pencereleri gazete ve sulandırılmış sirke ile temizleyin. Diğer mutfak işleri için Bon Ami tozu gibi basit temizleme bileşenlerini kullanın; Ayrıca kendi formüllerinizi soda, sirke ve uçucu yağlar ile de yapabilirsiniz. (8 Gizli Toksin)

6– Amonyak
Bulunduğu yerler: Banyo armatürleri, lavabo ve mücevherat için parlatma maddeleri; Ayrıca cam temizleyicide.

Sağlık Riskleri: Amonyak buharlaşır ve iz bırakmadığından, ticari cam temizleyicilerinde sıkça kullanılan bir bileşendir. Bir risk yönetim danışmanlığı şirketi olan ChemConscious, Inc.’in kimya mühendisi ve başkanı Donna Kasuska “Amonyak güçlü bir tahriş edicidir” diyor. “Sizi hemen etkileyecektir. Etkilenen insanlar astımlılar ve akciğer sorunları olan ve solunum sorunları olan yaşlı insanlardır. Neredeyse her zaman teneffüs edilir. Temizlik görevlileri gibi amonyak maruziyeti çok fazla olan insanlarda genellikle kronik bronşit ve astım gerçekleşir. “Amonyak ağartıcı ile karıştırıldığında zehirli bir gaz halini alır.

Daha sağlıklı bir seçim: “Yeşil İç Tasarım Tasarımı (Allsworth Press, 2010) yazan Lori Dennis, Votka ” Herhangi bir metal veya aynalı yüzey üzerinde yansıtıcı bir parlaklık üretecektir “diye açıklıyor. Diş macunu olağanüstü bir gümüş cila yapar. (8 Gizli Toksin)

7– Klor
Bulunduğu yerler: Parlatıcı tozlar, tuvalet klozet temizleyicileri, küf kovucuları, çamaşır yıkama beyazlatıcıları, ev tipi musluk suyu.

Sağlıkla İlgili Riskler: “Klor ile pek çok maruz kalma yoluna sahibiz” diyor Kasuska. “Duman ile ve muhtemelen cilt ile maruz kalacaksınız, fakat bakterileri atmak için şehir suyunda olduğu için, duş veya banyoyu aldığınızda da maruz kalıyorsunuz. Klor kaynaklı sağlık riski akut olabilir ve bunlar kronik olabilir; Akut düzeyde bir solunum rahatsızlığı. Ancak kronik etkilerinden biri insanların fark etmediği şey: ciddi bir tiroit bozucu olabilir. “

Daha Sağlıklı Seçim: Fırçalamak için Bon Ami veya fırın soda kullanın. Klozetler sirke ile temizlenebilir ve sirke veya boraks tozu çamaşırları beyazlatma için iyi bir çözümdür. Musluk suyu vasıtasıyla klora maruz kalmayı azaltmak için, mutfak lavabonuza ve duşa filtreler takın. İçme suyunuz için Arıtma Sistemi kullanmayı da ihmal etmeyin! (8 Gizli Toksin)

8– Sodyum Hidroksit
Bulunduğu yerler: Fırın temizleyicileri ve lavabo açıcıları.

Sağlık Riskleri: Sodyum hidroksit aşırı derecede aşındırıcıdır: Cildinize dokunursa veya gözlerinize girerse ciddi yanıklara neden olabilir. Maruz kalma yolları cilt ile temas ve inhalasyondur. Sodyum hidroksitin teneffüs edilmesi günler süren boğaz ağrısına neden olabilir.

Daha sağlıklı bir seçim: Fırını soda macunu ile temizleyebilirsiniz – biraz zaman alır temizleme. Lavabo temizliği için Bir bardak sirke içine Bir fincan kabartma tozu boşaltın lavaboya dökün 30 dakika bekleyin. Sonra lavaboya sıcak su dökerek temizleyin. (8 Gizli Toksin)

8 Gizli Toksin’den bahsettik,

Ancak teknolojik gelişmeler doğrultusunda her zaman araştırmacı olmalıyız veya en azından bazı logolu ürünleri seçmekte özen göstermeliyiz. Tüm ürünlerinizi seçerken ayrıca ürünlerin üzerinde yer alan bazı logolara dikkat edin. (EPA) onaylı SAFER CHOICE, doğal kaynaklardan elde edilmiş bileşenler içeren özgün BIOQUEST Formülü logosu gibi.

Kaynaklar / Referanslar;

Experience Life / https://experiencelife.com/article/8-hidden-toxins-whats-lurking-in-your-cleaning-products/