Aktif ve Motive Kalmanın Yolları ; Egzersiz rutininize bağlı kalmanın 7 yolu

Fitness ve verimlilik uzmanlarından gelen bu ipuçları ile aktif ve motive kalın. Kendiniz için çalıştığınız zaman, hedefleri belirlemenin, zamanınızı yönetmenin ve pozitif alışkanlıklar edinmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Egzersizden farkı yoktur. Egzersiz rutininizde de bu düşünceleri uygularsanız egzersizle ilgili hedeflerinize de ulaşabilirsiniz. Fitness eğitmenleri ve verimlilik uzmanlarından gelen bu ipuçlarını denemelisiniz.

1. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Bakış açınızı değiştirin

Eğer egzersizi bir angarya olarak, “yapmanız gereken” bir şeymiş gibi görüyorsanız bunu yapmak istemeyeceksinizdir. Bunun yerine olumlu düşünmeye çalışın, bunu yapmayı “seçtiğiniz” veya yapmak “istediğiniz” bir şey gibi düşünün.

2. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Sonuçları görselleştirin

Stephen R. Covey’nin kitabı The 7 Habits of Highly Effective People – Oldukça Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı içindeki alışkanlıklardan bir tanesi de görselleştirmedir. Bir dahaki sefere motivasyonunuz azaldığında kendinizi yorucu bir egzersiz seansı sonrasında mutlu, enerjik ve leziz bir yemek yerken hayal edin. Veya maratonun bitiş çizgisine ulaştığınızı veya yeni bir çalışma sonrası formda ve bakımlı olduğunuzu gözünüzde canlandırın.

3. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Hazırlıklı olun

aktif ve motive kalmanın yolları - önceden planlayın
aktif ve motive kalmanın yolları – önceden planlayın

Egzersiz kıyafetlerinizi bulana veya ne yapacağınıza karar verene kadar bırakmayın. Yapacaklarınızı önceden planlayın. Daha sonra eşyalarınızı toparlayın, su şişenizi alın ve çıkın.

4. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Takviminize işleyin

Bir dişçi randevusu veya iş toplantısı gibi çalışmalarınızı da planlayın. Not alarak veya telefonunuza kaydederek egzersizinizi aktif olarak önceliklendirmiş olursunuz ve bu şekilde çok yorgun olma veya yeterli zaman olmaması gibi bahaneleriniz de olmaz.

5. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Alışkanlık haline getirin

Kişisel eğitmenler, dişinizi fırçalamak gibi egzersiz de bir alışkanlık olup olmadığını düşünmeden her gün yapılması gereken bir şeydir diyor. Çok kısa ve kolay egzersizler ile başlanmasını öneriyorlar, bu şekilde onlara bir bahane bulamazsınız. Alışkanlığınız oturdukça siz de farklı düşüneceksiniz.

6. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Sosyalleştirin

aktif ve motive kalmanın yolları - sosyalleştirin
aktif ve motive kalmanın yolları – sosyalleştirin

Bir arkadaşınız ile düzenli egzersiz günleri yapmak, egzersizi sosyal bir aktivite ile birleştirmek için mükemmel bir yoldur. Bazı insanlar bunun sizi sorumluluk sahibi yaptığını da söylemektedir. Alternatif olarak bir spor takımına veya kulübe katılabilirsiniz.

7. Aktif ve Motive Kalmanın Yolları / Kendinizi affedin

Son dakika alışverişi, Yılbaşı işleri, seyahat, eve gelen konuklar, Yeni Yıl partileri. Aşırıya kaçabilir veya bazı çalışmalarınızı aksatabilirsiniz, siz insansınız. Kendinizi suçlu hissetmek, kendinizden nefret etmek veya asla forma girmeyeceğinizi düşünmek yerine kendinizi affedin ve başardıklarınız için kendinizi tebrik edin.

Hangi fitness aktivitesi ile uğraşırsanız uğraşın kemiklerinize dikkat edin! Calcium, Magnesium, normal kemiklerin onarımına katkıda bulunur. Magnezyum aynı zamanda enerji üretimine katkıda bulunmakta ve bütün fiziksel aktiviteler için ihtiyacınız olan enerjiyi size vermektedir. Glucosamine ve Boswellia içerisinde, kıkırdaklarınızın onarılmasına katkıda bulunan kabuklu deniz ürünlerinden elde edilen doğal bir öz bulunmaktadır. Boswellia, potansiyel antiinflamatuar bir madde olarak bilinen bir ağaç reçinesidir.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir, kemiklerin mineralizasyonu gibi birçok enzim sistemine kofaktör olarak hizmet eder, kas ve sinir uyarımı gibi çok çeşitli vücut fonksiyonları için önemlidir. Demir (iron) kanın oksijen taşıma kapasitesini korur.

Birçok bayan sporcu, önerilen diyet ödeneğinden (RDA) daha az kalsiyum tüketir. Bu, ergenlik döneminde tepe kemik kütlesine ulaşma gereği ve zayıf kalsiyum alımının stres kırıkları ile olası ilişkisi nedeniyle endişe vericidir.

Sporcular yeterli magnezyum ve fosfor durumuna sahiptir. Bununla birlikte, kalorisi kısıtlı diyetler olan sporcular yeterli miktarda magnezyum ve muhtemelen fosfor tüketmeyebilir. Sınırlı magnezyum durumunun, kas kasılmalarının sıklığının yanı sıra, güç iyileştirme ile dolaylı olarak ilişkili olduğu ileri sürülmektedir.

Akut fosfor alımının (fosfat yüklemesi) aerobik kapasiteyi arttırdığı gösterilmiştir. Demir tükenmesi kadın sporcularda yaygındır. Demir takviyeleri sağlık açısından yararlıdır, ancak demiri tükenmiş olan ve olmayanlar için farklı performans yararı vardır. Bu minerallerin optimal durumunu korumak için, süt ürünleri ve yüksek demir içeren gıdalar dahil olmak üzere besin açısından zengin gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir.

Glukozaminin temel temel amacı, eklemler ve kıkırdak onarımı gereken glikozaminoglikan (GAG) adı verilen uzun zincirler yaratmaktır. Glukozamin, insan vücudunda doğal olarak meydana gelen bir aminomonosakkarittir ve sağlıklı eklem dokusunun korunmasına ve inşa edilmesine yardımcı olmak için kıkırdaktaki kondrositlerle vücutta doğal olarak üretilir. Glukozaminin temel amacı, eklemler ve kıkırdak onarımı gereken glikozaminoglikan (GAG) adı verilen uzun zincirler yaratmaktır. Daha önce mukopolisakkaritler olarak bilinen GAG’lar, modifiye disakkaritlerin uzun zincirleridir ve proteoglikanların (PG’ler) ana bileşenidir. Bunlar, kondrositler ve kollajen ile birlikte, kıkırdak oluştururlar.

Kondrositler, dört ana GAG türü olan kondroitin sülfat, hiyalüronik asit, keratan sülfat ve daha az ölçüde dermatan sülfat olan daha fazla kıkırdak bileşeni üretmek için ek Glucosamine kullanır. Gördüğünüz gibi, kıkırdakların sentezi, bakımı ve yenilenmesinden kondrositler sorumludur. Elde daha fazla Glukosamin, vücudunuzun yetersiz yağlayıcıların ve zayıf şok emiliminin neden olduğu ağrıyı azaltma veya ortadan kaldırma şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Boswellia ağrıya yardım eder. Boswellia’yı deneyen romatoid artrit, osteoartrit, bel ağrısı, fibrozit ve miyozit ile yaşayan bir grup insan, 14-28 gün içinde semptomlarında iyileşme olduğunu bildirmiştir. Boswellia’yı denedikten sonra sabah eklem sertliği ve ağrıları azaldı. Araştırmacılar tarafından Hindistan’da yapılan bir araştırmaya katılan hastalar da, kullandıktan sonra kavrama güçlerinin iyileştiğini bildirmişlerdir.

Boswellia’nın ayrıca kas sorunları olan hastalarda etkili olduğu gösterilmiştir. Bu kişiler daha önce başka ilaçlar (reçete ve reçetesiz) kullanmışlar ve sonuç olarak yan etkiler yaşamışlardır. Boswellia’ya başlattıktan kısa bir süre sonra, daha iyi ağrı yönetimi yaşamışlardır. Bazı vakalarda, diğer ağrı kesici ilaçları tamamen bırakabildiler ve bunun yerine sadece Boswellia kullandılar.

Boswellia üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlarında, bu ağacın reçinesinin, bozulmayı önleyerek eklem dokusunu ve kıkırdağı sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Vücuttaki bağ dokularının parçalanmasını engelleyerek artrit hastalığının yaşadığı semptomların giderilmesine yardımcı olabilir!

 

Kaynaklar / Referanslar;

  1. NCBI – National Center for Biotechnology Information / Exercise and mineral status of athletes: calcium, magnesium, phosphorus, and iron / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7658944
  2. Amagram / Egzersiz rutininize bağlı kalmanın 7 yolu / https://amagram.amway.com.tr/tr/world-of-products/nutrition-and-wellbeing/active-lifestyle/1493033
  3. BodyBuilding / All About Glucosamine / https://www.bodybuilding.com/fun/glucosamine.htm
  4. Exercise / https://www.exercise.com/supplements/boswellia