Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji – Romatem; Bel Boyun Fıtığı, boyun omurlar arasında yer alan ve vücudumuzda amortisör görevi görev disklerin zaman içerisinde yıpranması, zedelenmesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu diskler yıpranmalardan dolayı zamanla sertleşmeye veya yerinden kaymaya başlar.

Sertleşen veya yerinden kayan diskler sinirlerimize baskı yaparak kol, sırt veya omuzlarda çeşitli ağrılara ve güç kayıplarına neden olabilmektedir. Fakat belirtmemiz gerekir ki omuz, sırt veya kollarda oluşan her ağrı, güç kaybı boyun bel fıtığından kaynaklanmaz. Genellikle kol veya boyun ağrısı ile birlikte ellerde de ağrı veya güç kaybı görüldüğünde bel boyun fıtığından şüphe edilebilir. Bu üç bölgede oluşan ağrı veya güç kayıpları pek çok hastalığın da belirtisi olduğundan ötürü boyun bel fıtığı olup olmadığınızı öğrenmek amacıyla kapsamlı bir muayeneden geçmeniz gerekir.

Bel boyun fıtığı toplumumuz olarak sadece ameliyatla çözülür diye düşünülse de tüm bel boyun fıtıkları için ameliyat uygulanmaz. Bel boyun fıtığının ilerleme veya mevcut derecesine göre sadece ilaç tedavi veya fizik tedavi de iyileşmek ve kişileri rahatlamak için yeterli olabilmektedir. En iyi yöntem düzenli egzersiz ve sporla bel boyun fıtığını, fıtıklaşması engellemek olsa da eğer fıtık ilerlemişse ve sizin yaşam kalitenizi ciddi oranda düşürüyorsa, bu olayı soğukkanlılıkla karşılayarak ameliyat olmalısınız. En küçüğünden en büyüğüne kadar tüm ameliyatlardan uzak durmaya çalışsak da cerrahi müdahale yöntemleri oldukça gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Ayrıca bel boyun fıtığı durdulmadığı taktirde çok daha kötü rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji – Romatem Neden Olan Unsurlar

Yaşlanma

bel fıtığı yaşlanma siyatelji, romatem
bel fıtığı yaşlanma siyatelji, romatem

Her ne kadar düzenli spor ve egzersiz yapsak da sağlıklı beslensek de maalesef ki yaşlandığımız zaman vücudumuzda yıpranma belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır. Bel boyun fıtığına neden olan diskler de yaşlılıkla birlikte küçülmeye, kurumaya, yerlerinden çıkmaya başlarlar.

Disklerin bir nebze olarak kuruması, küçülmesi, yerinden çıkması normal olarak görülebilir ve herhangi bir belirti meydana gelmeyebilir. Lakin bel boyun fıtığından dolayı kişinin omuz, sırt, kol ve el bölgelerinde ağrılar ve güç kayıpları yaşanmaya başladığı zaman ilaçların kullanılması, fizik tedavi yapılması veya cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir.
Düzenli spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek insanı yaşlanmasını durdurmasa da vücuda iyi bakmak, sigara içmemek, dengeli beslenmek sayesinde yaşlılığı ve bel boyun fıtığı gibi hastalıkların süresini geciktirebilirsiniz.

Kazalar, Darbeler, Zorlanma / Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji – Romatem

boyun fıtığı kazalar darbeler zorlanma siyatelji, romatem
boyun fıtığı kazalar darbeler zorlanma siyatelji, romatem

Düşmeler, ani hareketler, darbeler, trafik kazaları, spor yaralanmaları gibi boynu zorlayan hareketler, durumlar bel boyun fıtığına neden olan ana etmenlerdir. Hazırlıksız şekilde ağırlık kaldırmak, boynu kütletmek, boynu sık sık döndürmek veya tam aksine uzun süre boynu hareket ettirmemek, yakın zamanda hatırlamasanız bile geçmişte boynunuza aldığınız bir darbe de bel boyun fıtığına neden olabilmektedir.

Şiddetli bir darbe veya trafik kazası gibi bir durum olmadığında tek bir hareket bel boyun fıtığına neden olmaz. Fakat ıslak saçla dolaşmak veya boynu klimaya doğru vermek, ceyrana (rüzgar akımı) maruz kalmak gibi durumlar boyun fıtığına zemin hazırlar. Bir süre sonra da bu durumu, hareketi kaldıramayan boyundaki disklerde zedelenmeler ve dolayısıyla bel ve boyun fıtığı, siyatelji, romatem meydana gelebilmektedir.

Genetik Yatkınlık / Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji – Romatem

bel ve boyun fıtığı genetik siyatelji, romatem
bel ve boyun fıtığı genetik siyatelji, romatem

Bel boyun fıtığının kalıtsal olup olmadığı halâ bir araştırma ve tartışma konusu olarak kalsa da genellikle boyun fıtığının kaynağının genetik olarak (doğuştan) zayıf kaslar olduğu düşünülmektedir. Zayıf kasların dışında genetik olarak gelen fiziksel bozukluklar da boyun problemine ve dolayısıyla bel boyun fıtığına neden olabilmektedir. Ailesinde bel boyun fıtığı olanların risk altında olabileceklerinden dolayı muayene olması tavsiye edilir.

 

Bel Ağrısı ve D Vitamini

En sık bel ve sırt ağrısı nedeni D vitamini eksikliği ve buna bağlı gelişen yapısal bozukluklardır. D vitamini eksikliğine bağlı bel ve sırt ağrısı nedenleri;

  1. Kemiklerde yumuşama (osteomalazi gelişimi): Kemik ağrıları bölümünü önce okuduysanız orada osteomalazinin nasıl geliştiği anlatılmıştır. Osteomalazi tüm kemikleri tuttuğu gibi omurgalarıda etkiler. Vücut ağırlığı taşıdığı için sıkça sırtta belde ağrıya neden olur. Erken dönemde doktora giden hastaya birtakım tetkikler istenir, röntgen filmleri, BT veya MR çekilir. Genelde bunlar normal çıkar. Hastaya birşeyi olmadığı söylenir. Ağrı kesiciler verilir. Veya fibromyalji teşhisi konur. Fizik tedavi doktoru D vitamini vermezse, veya verirde düşük doz (günde 800İÜ) verirse hasta kısmen rahatlayabilir. Yada hasta ağrı kesicilerle idare edebilir. Ama eğer ağrılarında ısrar ederse, doktoru birde psikiyatri görsün, depresyon olabilir der. Hasta psikiyatriye gider. D vitamini eksikliği depresyonuda artırdığından hastaya genelde antidepresan başlanır. Antidepresanlar, antiepileptikler ve bir çok ilaç D vitamini metabolizmasını dahada bozar. Hastanın osteomalazisi artabilir. Hasta ağrılarından kurtulamaz, konforsuz ve verimsiz bir hayatı ve yaşlılığı kabullenmeye başlar. Evde veya işte verimsizdir. Hayat işkenceye döner. Giderek gerginleşir, sinirli bir insan olur. Bayanlar güneşten daha çok kaçtıklarından, güneşe krem sürerek çıktıklarından, en önemlisi anne olduklarından bunları daha çok yaşar. Gebelik süresinde çocuğa geçen D vitaminleri nedeniyle osteomalazi onlarda daha sık görülür.
  2. Kas gücünde azalma ve buna bağlı postür (duruş) bozukluğu D vitamini eksikliğinde gelişir. Bu bel ve sırt ağrılarını artırır.
  3. Kemik yapısında gelişen yapı bozukulukları: Osteomalazi ilerledikçe kemiklerde yapı bozulur. Vertebralarda schmorl nodülü denilen küçük çökmeler gelişir. Bu çökmeler kemiklerin yumuşadığının bir göstergesidir. İkinci bir yapı bozukluğu kemiklerde osteofit denilen kireçlenmelerle kemik yapıda dejenerasyonlar oluşur.
  4. Disk hernileri (bel ve boyun fıtıkları) gelişir: D vitamini eksik kişilerde bel, sırt, boyun kas gücü azalır. Kas gücü azalması boyun ve bel fıtığına neden olabilir. Tüm bunlar hastaya ağrı olarak yansır.

Bel Ağrısı ve B12 Vitamini

Bel ağrısı en çok görülen tıbbi şikayetler arasındadır. Bel ağrısı bazı aktiviteleri yapamamaya, anksiyete ve bazı insanlarda depresyona sebep olur. Doktorunuzla konuşarak ağrınızı hafifletmek için B12 vitamini almaya başlayabilirsiniz. ( siyatelji, romatem )

B12 esansiyel bir vitamindir ve suda çözünen B-kompleks vitaminler ailesindedir. B12’nin vücutta önemli görevleri bulunur. Bu madde kan hücrelerinin yapılanmasında ve tamirinde, DNA üretiminde ve beyin hücrelerinin bakımında kullanılır. Vejetaryenlerin, yaşlı kişilerin veya sindirim problemi olan kişilerin B12 vitamini eksikliği çekiyor olma riski daha yüksektir.

İtalya’da yapılan bir araştırmada B12 vitamininin sürekli bel ağrısı olanlarda etkisi incelenmiştir. Bel ağrısı çeken 60 gönüllüye B12 vitamini veya plasebo enjeksiyonları verilmiştir. Araştırmacılar B12 vitamininin çoğu katılımcıda ağrı seviyelerini önemli ölçüde azalttığını gözlemlemiştir. Ayrıca ağrının azalması hem bu vitaminin eksikliğini çekenlerde hem de çekmeyenlerde görülmüştür. ( siyatelji, romatem )

Çalışmayı yürütenler bu sonucu B12 vitamininin sinir sistemi üzerindeki etkisine bağlamıştır. Kandaki B12 vitamini seviyesi normal olan kişilerde bile omurgada yeterince sağlıklı sinir hücresi oluşturacak miktarda bulunmayabilir. Takviye olarak alınan B12 vitamini vücudun omurgadaki hasar görmüş sinir hücreleri yerine sağlıklı yeni hücreler oluşturmasını sağlayabilir. Ayrıca B vitaminleri kronik bel ağrısının sık görülen bir nedeni olan enflamasyonu azaltır.

Eğer bel ağrınızın sebebinin düşük B12 vitamini seviyeleri olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Genellikle güvenli olsa da B12 enjeksiyonları herkes için iyi değildir. Beslenme yoluyla B12 alımını artırmak için yağsız kırmızı et, yağlı balıklar, süt ürünleri tüketebilirsiniz. Günlük B12 vitamini gereksinimi 2.4 mikrogramdır.

Bel Ağrısı ve Glucosamine

Glucosamine Eklem Ve Romatizma tedavisinde kullanılan doğal bir maddedir Karides ve istiridye gibi deniz mamüllerinden elde edilmektedir eklem ağrıları mafsal ağrıları için tüm dünyada güvenle kullanılan bir üründür. Kireçlenme tedavisinde doktorların hastalarına en çok tavsiye ettiği doğal ürün olarak tercih edilmektedir. ( siyatelji, romatem )

Bel ve boyun fıtıklarında kireçlenmeler meydana geldiğinden Glucosamine çok iyi sonuçlar vermektedir. Meydana gelen baskısal ağrıları hafifletir. Kas dokularını güçlendirir. Calcium ve Magnesium desteği de faydalı olur. ( siyatelji, romatem )

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.