Doğum Sonrası Emzirme Dönemi Vitamin; Çoğu sağlık uzmanı, emzirmenin bebeğinizi beslemenin en sağlıklı ve en iyi yol olduğu konusunda hemfikirdir. Anne sütü, gerekli vitamin ve besin öğelerinin yanı sıra bebeğinizi enfeksiyona karşı korur.

Birçok uzman, bununla birlikte, basitçe dengeli bir diyetle beslenmenin emziren annelerin sağlığını korumak için gerekli besin maddelerini almalarını sağlamak için yeterli olmayabileceğini iddia ediyor. Çoğu doktor, emziren kadınların diyetlerini tamamlamak için çeşitli multivitamin kullandıklarını ileri sürmektedir.

Çoğu zaman, kadınlar gebelik boyunca kullanılan doğum öncesi vitamini kullanmayı seçerler. Hemşireler, hem anne hem de bebeği için en iyi sağlığın sağlanmasına yardımcı olmak için doğum öncesi vitaminlerin eşsiz beslenme ihtiyaçlarıdır diyorlar.

Emziren kadınlar için D vitamini ve B vitaminleri önemlidir. D vitamininin önemi hafife alınamaz. Araştırmalar, çoğu D vitamininin, diyabet ve çeşitli kanser türleri de dahil olmak üzere birçok hastalığın engellenmesinde rol oynadığı gerçeğinden dolayı, sağlık için önemli sonuç veren D vitamini seviyesinin doğum yapan annede düşük olduğunu gösteriyor.

Günümüzde D vitamini için günlük değer sadece 400 IU olarak belirlenmesine rağmen, birçok uzman bu miktarın D vitamini ihtiyacının büyük ölçüde hafife alındığından endişe ediyorlar. Emziren annelerin yeterli D vitamini seviyesine sahip olmaları ve anne sütünün D vitamini içerdiğinden emin olmaları gereklidir.

Çavdar, rezene tohumu ve kişniş, şifalı otlar olarak anne sütüne yardımcı olur. Emziren annelerin sağlıklı bir anne sütüyle beslemelerine yardımcı olur.

Anne sütündeki yağlar temel enerji, vitamin ve doğal Omega 3 kaynağıdır. Omega 3 ve Omega 6 dengesi en iyi anne sütünde korunur. Her sütte bir miktar demir bulunur, ancak en iyi demir emilimi anne sütünde gerçekleşir. Üstelik anne sütünün hazmı kolay ve rahattır.

Omega 3, bebeklerin beyin ve retina gelişiminde önemli rol oynar. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kalp, şeker, obezite, kanser gibi hastalıkların ve alerjik reaksiyonların önlenmesine, matematik zekâsının gelişmesine, okuma, telaffuz ve yazma becerisinin artmasına Omega 3 yardımcı olur. Dolayısıyla bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir.

Anne adayının hamilelik dönemindeki beslenme alışkanlığı, bebeğin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Anne adaylarının balık, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi Omega 3 açısından zengin besinlerle beslenmesi ya da Omega 3 takviyesi yapması sütteki Omega 3 miktarını olumlu etkiler. Bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişimini tamamlanmasını sağlar. Anne adaylarının doğumdan 3 ay önce ve doğumdan 3 ay sonrasına kadar vitamin takviyesi alması ve özellikle Omega 3 kullanması faydalı olacaktır. Ancak her zaman dediğimiz gibi doktorunuza danışmadan kullanmayınız, çünkü farklı rahatsızlığı olan kişiler için bazen tavsiye edilmeyebilir.

Emziren Anneler İçin Doğum Sonrası ve Öncesi En İyi Vitaminler

Yeni doğmuş bebeğinizi emzirirken genel sağlığınızı iyileştirmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Artık doğum yaptınız, kendinizi mümkün olduğunca sağlıklı tuttuğunuzdan emin olmak istiyorsunuz ve aynısını çocuğunuz için de istersiniz.

Doğum Sonrası Bebeğinizi emzirmek için besinlerden en iyi şekilde faydalanmak ve vitaminleri en iyi şekilde almak mı istiyorsunuz ?

Bu makalede, emzirme ihtiyaçlarınız için göz önünde bulundurmanız gereken en iyi doğum sonrası vitaminleri hızlı bir şekilde anlatacağız. Özel gereksinimlerinize en çok odaklananları seçebileceksiniz ve hem siz hem de çocuğunuz için doğru seçeneği bulmada herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bebeğinize hala hamileyken ki, doğumunuz sizin için farklı ve önemlidir. Doğum sonrası sağlığınız için doğru vitamini seçerken bunu akılda tutmak önemlidir. Aşağıda listelenen bilgilerle, endişelenmenize gerek kalmadan doğru kararı verebilmenizi umuyoruz. Vitamin takviyelerini gün içerisinde doğru beslenemeyeceğini, dikkat edemeyeceğini, yoğun bir çalışma temposundaki anneler için tavsiye ederiz, ancak hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Doğum Sonrası ve Öncesi Kullanılması gereken vitaminler aşağıdadır;

 • Demir – İron, Demir takviyeleri, doğumdan 3 ay sonrasına kadar kullanılmaya devam edilmelidir. Demir hem anne hem de bebekte oksijen taşımaya yardımcı olur.
 • Folik Asit (B9 Vitamini),Folik asit beyin ve omuriliği etkileyen nöral tüp doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Nöral tüp kusurları, gebelikten sonraki ilk 28 gün içinde gelişir. Bütün anne adayları günlük 400 mikrogram (mcg) folik asit alması önerilir. Gebelik öncesi ve gebeliğin ilk 12 haftası boyunca folik asit alınmaya devam eder. Nöral tüp kusuruna sahip bir bebeği olan bir kadın, sağlık kuruluşu ile farklı dozda folik asit kullanması gerekip gerekmeyeceğini konuşmalıdır. Çalışmalar, ilk trimesterden önce ve en az bir ay önce daha büyük bir doz (4.000 mikrograma kadar) almanın bu kadınlar için faydalı olabileceğini ortaya koymuştur ancak bu konuyla ilgili önce doktorunuza danışmak daha sağlıklı olacaktır.Folik asit içeren gıdalar yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, fasulye, narenciye olarak sayılabilir. Ancak folik asit, besinlerden yeterli olarak karşılanamaz. Bu sebeple de takviye şeklinde alınmalıdır. Gebe kalmadan en az 3 ay önce folik asit kullanılması ve gebelik oluştuktan sonrada 3. ay bitene kadar devam edilmesi önerilir.
 • Kalsiyum (Calcium) ve Magnezyum (Magnesium), Kalsiyum, hamile bir kadın için oldukça önemlidir. Bebek, kendi kemik büyümesi için kalsiyum kullandığı için, kendi kemik yoğunluğunu kaybetmesini önlemeye yardımcı olabilir. Hafif kasılmalarınız ve kramplarınız varsa tavsiye edilir.Kalsiyum (Calcium, Ca) alımının yeterli düzeyde olması kadınlar için sadece hamilelik döneminde değil hayatın her döneminde önemlidir. Hamilelik döneminde kalsiyum annede kemik erimesi gelişmemesi için ve bebekte kemik, diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bunun dışında da kalsiyumun vücutta çeşitli görevleri vardır. Gebelik döneminde yeterli kalsiyum alınmazsa bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır, bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileriki yıllarda kemik erimesi (osteoporoz) oluşmasına zemin hazırlar.

Gebelik döneminde bir kadının günde 1000 miligram (1 gram) kalsiyum alması gerekir. Eğer kadın 18 yaş altında ise günlük kalsiyum ihtiyacı 1300 mg’dır.

İyot, gebelik sırasında bir kadının sağlıklı tiroid fonksiyonları için kritik önem taşır. İyot eksikliği, ciddi zihinsel engelliliğe ve sağırlığa neden olabilir. Yeterli iyot, düşük ve ölü doğumlara neden olabilir.

 • Multivitamin, Yoğun tempodaki anneler, çalışan anneler, gün içeisinde yorgun hisseden anneler, ciddi beslenme bozukluğu olan anneler için doğum sonrasında veya öncesinde kullanılabilir. Günde 1 kez almanız yeterli olacaktır, birden fazla kullanım için doktorunuzun önerisini almanızda fayda vardır.
 • Omega 3, Omega 3 denilen madde bir çoklu doymamış yağ asitidir. Bunlar esansiyel yağ asitleridir, insan vücudunda üretilemezler, mutlaka dışarıdan alınmaları gerekir. Yani sadece hamilelerde değil her insanın vücudunda kullanılan gerekli maddelerdir. Omega 3 hem annenin hem bebeğin sağlığı için önemlidir. Omega 3 daha çok balıklarda, ton balığında, hamside ve yeşil sebzelerde, cevizde, ayçiçeğinde bulunur. Fetus omega 3 ihtiyacını annenin aldığı besinlerden karşılar. Eğer anne besinlerle yeterince omega 3 alamazsa bu durumda fetus annenin depolarından alır ihtiyacını. Annedeki en önemli omega 3 deposu ise beyin dokusudur bu nedenle eğer besinlerle yeterince alınmazsa annenin beyin dokusunda kayıp olabileceği konusunda araştırmalarda söz edilmektedir.3 tür omega 3 yağ asiti vardır. Bunlar Docosahexanoic Acid (DHA), Eicosapentaenoic acid (EPA), Eicosapentaenoic acid (EPA) dir.

  Omega 3’ün genel olarak bebek üzerindeki etkileri fetusun beyin, göz ve sinir sistemi üzerinedir. Annede ise preeklampsi (gebelik zehirlenmesi-yüksek tansiyon), doğum sonrası depresyon ve erken doğum gibi durumaları önlediğine dair çalışmalar vardır. Yapılan bazı araştırmalarda omega 3 eksikliğinde bebeklerin doğum ağırlığında düşüş izlenmiştir, ayrıca erken doğum ve doğum sonrası depresyon artmıştır. Gebelikte annesi omega 3 kullanmış olan bebeklerde zihinsel ve fiziksel becerilerin arttığı görülmüştür hatta bu bebeklerde ileriki yaşamalarında meme ve prostat kanseri riskinin azaldığına dair çalışmalar vardır.

  Gebelik sırasında günde 250 mcg omega 3 alınması önerilmektedir. Bebeğin beyin ve sinir gelişimi özellikle gebeliğin son 3 ayında olduğu için bu aylarda omega 3 alınması önerilir. Doğumdan sonra emzirirken de 3 ay omega 3 alınması önerilir.

  Balık yağı fazla miktarda alındığında kanama eğilimini arttırdığı yönünde bulgular vardır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda kullanılması sakıncası olabilir. Doktorunuza danışarak alınması gereken miktarı belirleyebilirsiniz bu durumda.

  Omega 3 balıklardan, sebzelerden, cevizden alınabileceği gibi ayrıca omega 3 içeren tabletler de piyasada bulunmaktadır. Yalnız bu tabletlerin bazıları balık karaciğerinden yapılmaktadır (cod liver oil), bunlardan kaçınmak faydalı olabilir çünkü bunlar aşırı miktarda A vitamini içerir ve A vitamini yüksek dozda bebeğe zararlıdır. Hamilelikte balığın karaciğerinden değil gövdesinden üretilen (fish body oil) balık yağı tabletleri kullanılabilir. Herşeyin doğalı iyidir genel kuralından yola çıkılarak omega 3’ün de birçok madde gibi doğal yollardan alınması önerilir ancak doğal yollardan yeterince alamayan kişilerde omega 3 tabletleri önerilebilir. Haftada 2 kere balık yemek, haftada 2 kere ıspanak ve benzeri sebze yemekeleri yemek, günde 1-2 ceviz yemek yeterince omega 3 almak için yeterlidir. Balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir noktada büyük balıklar (ton balığı, kılıç balığı) yerine küçük ve orta boy balıkların (hamsi, istavrit, çupra, levrek, çinekop) tercih edilmesidir çünkü büyük balıklarda civa fazla bulunur bu da fetus açısından zararlıdır. Konserve ton balıkları haftada ikiden fazla olmamak şartıyla tüketilebilir.

 • D Vitamini, Emzirme döneminde anne adayları gerekli miktarda D vitamini aldıklarına emin olmalıdırlar. Anneler D vitamini gereksinimleri doğal yol ile güneşten alabilirler. Kışın ve kapalı olan annelere daha çok D vitamini takviyesi verilmektedir.
 • B12 Vitamini, Eğer et, balık, süt ve süt ürünleri tüketemiyorsanız B12 vitamini takviyesine ihtiyacınız olacaktır. Emzirme döneminde bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bu besinlerden yoksun kalmaması gerekiyor.
 • C Vitamini, Hamilelik sırasında sağlıklı kalmak önemlidir. C vitamini, bağışıklık kazandırıcı itibarı nedeniyle iyi sağlık anahtarlardan biridir. C vitamini sağlıklı bir hamilelik için gereklidir. Önerilen günlük miktar (RDA), 19 yaş ve üstü olan gebeler için 85 miligramdır (mg); 18 yaş ve altı kadınlar için 80 mg.

Tıp ve Ulusal Bilimler Akademisi ABD Gıda ve Beslenme Kurulu’na göre (US Food and Nutrition Board of the Insititute of Medicine and National Academy of Sciences), tolere edilebilir üst alım düzeyi (UI) 19 ve üzeri kadınlar için günde 2,000 mg’dır; 18 ve altı kadınlar için 1800 mg.

 • Çinko (Zinc), Annedeki çinko eksikliğinin bebek gelişimini tehlikeye atabileceği ve kötü doğum sonuçlarına yol açabileceği öne sürülmüştür. Düşük plazma çinko konsantrasyonları plasental çinko taşınmasını azaltır ve fetusun çinko ile beslenmesini etkileyebilir. Çinko eksikliği aynı zamanda doğumun başlangıcına bağlı bir dizi hormonun dolaşım düzeylerini değiştirir ve çinko normal bağışıklık fonksiyonu için gerekli olduğundan eksiklik Hem doğum öncesi hem de doğum sonrası enfeksiyonlara neden olur.Hamilelik sırasında annenin genel beslenme durumu, hem anne hem de bebekte ölüm ve hastalıklara karşı önemli bir katkıda bulunur. Annenin beslenme kalitesinin veya besin yoğunluğunun iyileştirilmesinin gebelik sonuçlarını iyileştirdiği bilinmektedir

  Şu anda UNICEF, çinko, demir ve folik asit içeren antenatal çoklu mikro besin takviyelerini teşvik etmektedir

 • Krom Pikolinat (Chromium Picolinate), Doğum öncesi vitaminlerdeki krom pikolinat çoğu hamile kadın için muhtemelen güvenlidir (ve yararlıdır). Hamileler için günde sadece yaklaşık 30 mcg krom önerilir. Fazlasını almamanızı tavsiye ederiz ve mutlaka doktorunuza danışın.

 

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

 

 

Kaynaklar / Referanslar;

 1. American Pregnancy Association / Postnatal Vitamins While Breastfeeding / http://americanpregnancy.org/breastfeeding/postnatal-vitamins-while-breastfeeding/
 2. Op.Dr.Serkan Oral / Lohusalık süresince yapılması gerekenler / http://serkanoral.com/lohusalik-suresince-yapilmasi-gerekenler/
 3. Op.Dr.Serkan Oral / Gebelikte alınması geren vitaminler / http://serkanoral.com/gebelikte-alinmasi-gereken-vitaminler/
 4. Jinekoloji ve Gebelik / Gebelikte – Hamilelikte Kullanılan İlaçlar ve Vitaminler / http://www.jinekolojivegebelik.com/2010/10/gebelikte-kullanilan-ilaclar-ve.html
 5. World Health Organization / Zinc supplementation during pregnancy / http://cdrwww.who.int/elena/bbc/zinc_pregnancy/en/