Güzel cilt için en iyi vitaminler ve mineraller; Cildinizin sadece kremlerle dıştan beslenmesi ve bakımı sağlıklı bir cilde sahip olacağınız anlamına gelmiyor. Uzmanların yıllarca süren araştırmaları her geçen gün yeni bilgilerin elde edilmesi ile vitaminlerin ciltte çok büyük etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

güzel cilt omega3 yağ asitleri
güzel cilt omega3 yağ asitleri

Omega 3 Yağ Asitleri

Sağlıklı bir kalp ve sağlıklı bir cilt için Omega 3 şarttır. Hücre zarlarını düzenler. Vücudumuzun üretemediği omega 3 vitamini anne karnından beri bize lazım olan bir vitamindir ve bu vitamin balık yağı içinde çok miktarda  bulunmaktadır, soğuk su balıklarında bolca bulmak mümkündür bu balıklar somon balığı, mersin balığı, kefal, ringa, alabalık, sardalya, ton balığı, tuna balığı, kılıçbalığı uskumru, lüfer ve levrek gibi soğuk su  balık türleridir.

Cildin pürüzsüz ve parlak görülmesini sağlar, sivilcelerin azalmasını hatta yok olmasını sağlar, cildin nemli kalmasını ve kuruluğu engeller, cildin dinç ve canlı görünmesini sağlar. Selülit, kaşıntı, sedef, cilt kanseri, lekeler gibi hastalıklara karşı korur. Her türlü alerjik hastalıklara da çözüm olur. Yaşlanmayı sağlayan bazı bakterilerle savaşır ve vücudun yaşlanmasını geciktirir. Hücreyi yenileme etkisi ile cildi güzelleştirir daha canlı ve parlak gözükmesini sağlar. Leke ve çil oluşumunu engeller ve cildeki gözenekleri açar ve cildin asıl rengini güzelleştirir. Ciltteki iltihap ve nasır oluşmasını engeller. Saçın derisine işleyerek saçın daha gür ve canlı olmasında etkilidir ve saçın hızlı uzamasını da sağlar. İltihap kurutucu etkisi vardır. bu nedenle sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağlar.

güzel cilt a vitamini
güzel cilt a vitamini

Güzel Cilt ve A Vitamini

A vitamini (retinoik asit), iyi görmeye, hücrenin büyümesinde ve ciltteki kollajen (Cilt, saç, kas ve kan hücresi yenilemesinde oldukça destekleyicidir…) üretiminin artmasında faydalar sunar. Dermatologlar, bu topikallerin cildi güneşe karşı daha duyarlı hale getirdiğine inanıyor olsalar da, artık ultraviyole (UV) hasarlara karşı koruma sağladıklarını biliyoruz. Daha düzgün bir cilt, daha yumuşak yüz çizgileri ve aknenin önlemesine yardımcı olur.

 

güzel cilt b3 vitamini
güzel cilt b3 vitamini

Güzel Cilt ve B3 Vitamini – Nicotinamide

Avustralyalı araştırmacılar, nikotinamidin (B3 Vitamini), daha önce bir bazal hücreli karsinoma veya skuamöz hücreli karsinom olan insanlarda melanom dışı cilt kanseri insidansını önemli ölçüde azalttığını gösteren bir araştırma yaptılar. Bir yıldan uzun süren 386 kişinin katıldığı bir çalışmada, grubun yarısı günde iki kez 500 mg nikotinamid aldı ve diğer yarısına plasebo verildi. Araştırmacılar, vitamini alan kişilerin yeni cilt kanseri gelişimini %23 azalttığını buldular. Nikotinamid ayrıca cilt kızarıklığını azaltmada da fayda sağlar.

güzel cilt b7 vitamini
güzel cilt b7 vitamini

Güzel Cilt ve B7 Vitamini – H Vitamini

Kırılgan tırnaklarınız mı var? Biotin zamanı! Bu vitamin, tırnakların güçlenmesi ve büyümesi konusunda güvenilirdir. B7 vitamini ve Biotin olarak da bilinen H vitamini, özellikle cilt ve saç sağlığı için önerilen vitaminler arasında yer alan, saç ve cilt bakım ürünlerinin reklamlarında adını sık sık duyduğumuz için oldukça popüler bir vitamindir. H vitaminindeki “H” harfi, Almanca “Haar” (saç) ve “Haut? tan (cilt) gelmektedir. Bu nedenle “güzellik vitamini” olarak bilinir. Diğer B vitaminleri ile kompleks olarak alınmalıdır! Suda çözünen vitaminler kategorisinde listelenen biyotin vücutta depolanmaz.

güzel cilt b9 vitamini
güzel cilt b9 vitamini

Güzel Cilt ve B9 Vitamini – Folik Asit

Folik asit cilde sıkılaştırıcı bir kuvvet verir. Toksinleri atmakta, organlarımıza fayda sağlamakta yardımcı olur. DNA molekülünün sentezinde çok önemli rol oynar.  Folik asit, hücrelerin çoğalmaları, yenilenmeleri ve tamir edilmeleri sırasında kilit role sahiptir. Sinir sisteminin ve omurliğin gelişiminde bebekler için önemi tartışılmaz. Bulunduğu yiyecekler; Yapraklı yeşil sebzeler, muz, portakallar, fasulye, domates, et, balık, yumurta, bakliyat, tahıl, mantar, çilek ve brokoli

 

güzel cilt b12 vitamini
güzel cilt b12 vitamini

Güzel Cilt ve B12 Vitamini

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, B vitamini kompleksinde bulunan sekiz vitaminden biridir. Her B vitamininin benzersiz bir işlevi vardır ve hepsi sağlık korumak için birlikte çalışır. B vitaminleri suda çözünür ve vücut tarafından tutulmaz, bu nedenle diyet veya takviye yoluyla ihtiyacımız olan miktarı elde etmek önemlidir! B12 sinirleri ve alyuvarları kontrol altında tutar. Cildin metabolizmasını artırarak besinlerin en büyük organımıza yani cildimize daha kolay erişmesini sağlar. Aynı zamanda daha sağlıklı saçların oluşumunu sağlar çünkü besinler saç derinize ulaşır ve foliküllerin güçlü bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Not alın: B12 aynı zamanda saç rengini canlı tutar!

güzel cilt c vitamini
güzel cilt c vitamini

Güzel Cilt ve C Vitamini

En iyi antioksidanlardan biri olan C vitamini (L-askorbik asit) Cildimizi UV ışınlarına ve kirleticilere maruz kalan serbest radikal hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Güneşe maruz kalan bölgelerde kollajen üretimini artırır, izleri azaltır ve genel iltihaplanmayı azaltır. Not alın: C ve A Vitamini, birlikte mükemmel çalışırlar, cildiniz için ikisinin bir arada olmasını sağlamalısınız.

 

 

güzel cilt çinko zinc
güzel cilt çinko zinc

Güzel Cilt ve Çinko – Zinc

Çinko sadece en iyi güneş koruyucusu değil aynı zamanda zırhlı bir güneş koruyucu da. Akne üretiminde oluşan iltihaplanmayı azaltır. Hücrenin döngüsüne yardımcı olduğu için tıkanmış gözeneklere yol açan bazı yağ ve hormonları da kontrol eder. Bağışıklığı artırır.

 

 

 

güzel cilt d vitamini
güzel cilt d vitamini

Güzel Cilt ve D Vitamini

D vitamini, kalp sağlığı, kemik sağlığı ve genel bağışıklık sisteminde söz sahibi olmasına rağmen, araştırmalar aynı zamanda cilde fayda sağladığını da gösteriyor. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre, D vitamininin kırışıklıkları önlediği ve çevresel stres faktörlerine karşı koruyucu olduğunu ortaya koydu. D Vitamini bir antioksidan olmasa da benzer bir kapasitede hareket ettiği düşünülmektedir. Güneşin tadını çıkarın, ancak kendinizi dış etkenlere karşı kremlerle korumayı da unutmayın.

 

güzel cilt e vitamini
güzel cilt e vitamini

Güzel Cilt ve E Vitamini

İyi bir antioksidandır, E vitamini (tokoferol) kesinlikle sağlığa yararları vardır. Yaraların iyileşmesinde, ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde, yaşlanma etkilerinin geciktirilmesinde yardımcı olur. Cildimize esneklik kazandıran kolajen üretimini fazlalaştırır. Not alın: Cildin parlak görünmesini sağlar.

 

 

güzel cilt k vitamini
güzel cilt k vitamini

Güzel Cilt ve K Vitamini

Göz altı morluklarınız mı var? Bu durum Genetik, pigmentasyon veya kılcal damarlardaki kaçaklardan oluşabilir. Kılcal damarlardaki sızıntıyı gidermek için gereken temel bileşen, K vitamini olabilir, çünkü pıhtılaşma için kritik bir rol oynar. Vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olur. Antioksidandır, vücuttaki zehirli atıklardan arınmayı sağlar.

 

 

güzel cilt Coenzyme Q10
güzel cilt Coenzyme Q10

Güzel Cilt ve Coenzyme Q10

Koenzim Q10 hücre hasarını azaltır ve hücre döngüsüne yardımcı olur. Japon klinik araştırmalarında, koenzim Q10’u oral yoldan alan erişkinlerde, sadece iki hafta sonra kırışıklık derinliğinde azalma olduğunu belirlenmiştir. Antioksidant özelliğiyle yaşlanmanın etkilerini azaltıcı rol üstlenir. Koenzim Q 10 ‘un cilt ve saç sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Vücut tarafından üretilir, diyet yoluyla da alınabilir. Her ne kadar ciğer, kalp ve böbrek gibi et ürünlerinde ve balıkta yüksek oranda bulunsa da, diyete takviye amaçlı alınan koenzim Q10 hapları ile vücuda alınması daha etkilidir.

 

güzel cilt selenyum selenium
güzel cilt selenyum selenium

Güzel Cilt ve Selenyum – Selenium

Selenyum, kızarıklığı azaltmada faydalıdır. Kepek ve kafa derisi pulları için de yardımcıdır. Antioksidandır, vücut bağışıklığını arttırır. Hücrelerin çoğalmasını sağlar. Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığı için önemli bir elementtir. Saç ve ciltteki solma/renk kaybını engeller. Kastaki zayıflığı ve ağrıları giderir. Tırnak yataklarındaki beyazlaşmayı giderir.

 

 

güzel cilt titanyum dioksit
güzel cilt titanyum dioksit

Güzel Cilt ve Titanyum Dioksit – Titanium Dioxide

Görünür yaşlanma ve cilt kanseri belirtilerinin yüzde 90’ından fazlası, UV ışığına karşı korunmasız maruz kalmakdan gelir. Titanyum dioksit (doğal olarak oluşan bir mineral) ile geniş spektrumlu bir SPF 30 veya daha yüksek olanı seçmek cildi korumanıza yardımcı olabilir. Mineral güneşten koruyucular cildinize emilmeden önce güneş ışığının zaralarını engellerler. Genellikle kimyasal içerikli ürünlerden daha az tahriş edicidirler. Bir başka artısı: Görünür ışık ve hatta akıllı telefonunuzdan gelen parlama gibi cilt hasarına katkıda bulunabilecek diğer kaynaklara karşı etkili koruma da sağlar. O kadar çok kimyasal ve soru işareti var ki etrafta, şu veya bu güvenli mi diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. Amerikan FDA ( Yiyecek ve İlaçlar konusunda regulasyon ofisi) titanyum dioksidin güneş ürünlerinde aktif içerik maddesi olarak kullanılmasını güvenli buluyor. Konu ile ilgili FDA nin Titanyum Dioksidi güneş ürünlerinde kullanılabileceğine dair mevzuatı buradan okuyabilirsiniz.

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Her zaman söylediğimiz gibi doktorunuza ya da cilt uzmanınıza danışınız.

 

Kaynaklar / Referanslar;

  1. HUFFPOST / https://www.huffingtonpost.com/entry/top-9-best-vitamins-for-skin-health-you-should-never_us_58aac16be4b0fa149f9ac888