iyi huylu prostat büyümesi BPE idrarın nasıl geçtiğini etkileyecek bir durumdur, büyümüş bir prostatı tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. BPE, İyi huylu prostat büyümesi 50 yaş üzeri erkeklerde görülür. Bir kanser değildir ve genellikle sağlık için ciddi bir tehdit değildir.

İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri

Prostat, pelviste penis ve mesane arasında bulunan küçük bir bezdir. Prostat genişler hale gelirse, mesane ve üretra (idrarın üzerinden geçen tüp) üzerine baskı uygulayabilir.

Bu durum nasıl idrar yaptığınızı etkileyebilir ve aşağıdakilere neden olabilir:

 • idrar yapmakta zorluk
 • idrar yapmaya sıklıkla ihtiyaç duymak
 • Mesaneyi tamamen boşaltmada zorluk çekmek

Bazı erkeklerde semptomlar hafiftir ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bazılarında ise çok zahmetli olabilir.

iyi huylu prostat büyümesi belirtileri
iyi huylu prostat büyümesi belirtileri

İyi Huylu Prostat Büyümesi belirtilerini genişletecek olursak

İyi Huylu Prostat Büyümesi belirtileri şunları içerir:

 • idrar yapmada zorluk
 • idrar yapmaya zorlama
 • zayıf bir idrar akışı
 • “durup-başlama” şeklinde idrar yapma
 • acil ve / veya sık idrar yapmak zorunda olmak
 • idrar için gece sık sık kalkmak
 • istemeden idrar sızıntısı (idrar kaçırma)

İdrar sızıntısı, idrar için ani bir ihtiyaç hissettiğinizde ve bir tuvalete gitmeden önce durduramayacağınız zaman gerçekleşebilir. Buna dürtü inkontinans denir.

İdrar sızıntısı, ağır bir nesneyi kaldırırken, öksürürken, hapşırırken zorlayabilir. Buna stres inkontinans denir.

Sızıntı yapmanın en yaygın şekli, az miktarda idrardan sonra iç çamaşırına damlama olduğunda ortaya çıkar.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz Mutlaka doktorunuza danışın. Belirtiler hafif olsa bile, araştırılmaları gereken bir durumun nedeni olabilir. İdrar içindeki tüm kanlar, diğer daha ciddi şartların oluşmaması için doktorunuz tarafından araştırılmalıdır.

Çoğu erkek, prostat büyümesine sahip olmaktan ötürü prostat kanseri gelişme riskinin arttığından endişe ediyor. Durum böyle değil.

Prostat kanseri riski, prostat büyümüş olan erkekler için, prostatı büyümeyen erkeklerden daha fazla değildir.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Nedenleri

Prostat büyümesinin nedeni bilinmiyor, ancak bir erkeğin yaşlandıkça hormonal değişikliklere uğraması neden olarak düşünülüyor. Vücudunuzdaki hormon dengesi yaşlandıkça değişir ve bu prostat bezinizin büyümesine neden olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Teşhisi

Prostatınızın büyümüş olup olmadığını öğrenmek için birkaç farklı test yapılabilir. Doktorunuz bir idrar testi yapabilir, bu birkaç basit test olabilir, ancak diğer testleri tam teşekküllü bir hastane de yaptırmanız sizin için gereklidir. Prostat kanseri gibi BPE’ye benzer semptomlara neden olan diğer koşulları ortadan kaldırmak için bazı testlere ihtiyaç duyulabilir.

İyi huylu prostat büyümesini teşhis etmek için yapılan yaygın testlerden bazıları şunları içerir:

 1. iyi huylu prostat büyümesi - dijital rektal muayene
  iyi huylu prostat büyümesi – dijital rektal muayene

  Dijital rektal muayene (DRE); Doktorunuz rektuma eldivenle prostatı rektumun yanında hisseder. Bu ona bezin boyutu ve durumu hakkında genel bir fikir verir.

 2. İdrar akışı testi; İdrar yapacağınız özel bir cihaz, idrarın ne kadar hızlı aktığını ölçer. Azalan bir akış genellikle BPE’yi gösterir.
 3. Sistoskopi; Küçük bir tüp, bir sistoskop, penisde üretranın deliğinden geçirilir. Obstrüksiyonun yerini ve derecesini belirlemek için doktorunuzun üretra, prostat ve mesanenin iç kısmını görmesine yardımcı olan bir lens ve ışık sistemi içerir.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Tedavisi

BPE’yi tedavi etmek
Hafif olgularda tedavi gerekli olmayabilir. Orta ve ağır vakalarda, aşağıdaki tedavi seçenekleri mevcuttur:

 1. İlaç tedavisi Prostat ve mesane kasını gevşetici ilaçlar, idrar akışını artırmak ve mesane çıkım tıkanıklığını azaltmak için kullanılır. Prostat büyümesiyle ilgili olan DHT hormonunun üretimini inhibe eden ilaçlar, bazı erkeklerde prostat büyümesinin ilerlemesini önlemek veya aslında prostatı küçültmek için kullanılır.
 2. Cerrahi tedavi Çoğu ürolog, prostatın genişleyen kısmının BPE’li birisi için en iyi uzun vadeli çözüm olarak önerir. BPE ameliyatı ile üretraya baskı yapan yalnızca genişleyen doku kaldırılır; iç dokunun geri kalan kısmı ve dış kapsül bozulmadan bırakılır.

Ameliyat aşağıdaki yöntemlerle yapılabilir:

Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP)

Bu, BPE için tüm prostat cerrahilerinin % 90’ında kullanılan en yaygın tekniktir. Anestezi altında bir rezektoskop penise sokulur. Cerrah rezektoskopu bir defada tek bir parça tıkayan dokuyu çıkarmak için özel bir tel halka veya lazer elyaf ile kullanır. Doku parçaları, sıvı tarafından mesaneye taşınır ve daha sonra operasyonun sonunda boşaltılır.

Açık cerrahi

Transüretral prosedür kullanılmadığında veya bez çok büyükse bu durumlarda açık ameliyat gerekebilir. Cerrah hasta Anestezi altındayken, bezin içindeki büyümüş dokusunu dışarı atmak için prostat kapsülüne erişmek için bir kesi yapar.

Lazerle buharlaştırma

Bir sistoskop kullanarak üretranın içinden bir lazer eleği geçer ve prostat dokusunu yok etmek için patlama yapan lazer enerjisi verilir. TURP’da olduğu gibi, lazer cerrahisi anestezi ve hastanede kalmayı gerektirir. Bu teknik genellikle küçük bezleri olan insanlar için kullanılır.

Ameliyatın sonunda idrarı mesaneden birkaç gün boyunca bir toplama torbasına boşaltmak için penisin deliğine bir idrar kateter yerleştirilir.

Büyümüş bir prostatın tedavisi semptomların şiddetine bağlı olacaktır. Hafif semptomlarınız varsa, genellikle acil tedaviye ihtiyacınız olmayacak, ancak düzenli prostat kontrolleri yaptırmanız gerekecek.

Muhtemelen ayrıca, yaşam tarzınızda değişiklikler yapmak gibi tavsiyelerde bulunulacak:

 • daha az alkol, kafein ve gazlı içecekler içmek
 • suni tatlandırıcıların alımını sınırlama
 • düzenli egzersiz yapmak
 • akşamları daha az içki içmek

Prostat boyutunu küçültmek ve mesanenizi rahatlatmak için yapılan ilaçlar, orta ve şiddetli BPE semptomlarını tedavi etmek için önerilebilir.

Ameliyat, genellikle, ilaç tedavisine cevap vermeyen orta ve ağır BPE semptomları için önerilir.

Prostat büyümesinin komplikasyonları

İyi huylu prostat büyümesi bazen komplikasyonlara neden olabilir:

 • idrar yolu enfeksiyonu
 • akut üriner retansiyon

Akut üriner retansiyon (AUR), mesane dolu olmasına rağmen idrar yapamamaktır.

AUR’un belirtileri şunları içerir:

 • aniden idrar yapmak mümkün değil ( idrarın gelmesi için bekleme )
 • şiddetli alt karın ağrısı
 • Mesanenin şişmesi, ellerinizle hissedebilirsiniz.

AUR belirtileri görürseniz derhal hastaneye gitmenizi tavsiye ederiz.

Prostat ve Prostat Kanseri Riskini aza indirmek için yapmanız gerekenler;

 • Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin.
 • Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yiyin ve tam tahıllı makarnaları seçin.
 • Sığır eti, kuzu ve keçi gibi kırmızı et tüketiminizi ve bologna ve sosisli gibi işlenmiş etleri sınırlayın. Balık, derisiz kümes hayvanları, fasulye ve yumurtalar daha sağlıklı protein kaynaklarıdır.
 • Zeytinyağı, fındık (badem, ceviz) ve avokado gibi sağlıklı yağları seçin.
 • Süt ve diğer hayvansal ürünlerden doymuş yağları sınırlandırın.
 • Birçok paketlenmiş gıdalarda bulunan kısmen hidrojene edilmiş yağlardan (trans yağlardan) kaçının. Dışarıda yemekten mümkün olduğunca kaçının.
 • Soda ve birçok meyve suyu gibi şekerli içeceklerden kaçının. Ara sıra bir şekerleme olarak tatlılar yiyebilirsiniz, aşırıya kaçmadan.
 • Tuzu azaltın. Gıda etiketlerini okuyarak ve karşılaştırarak en az tuz içeren yiyecekleri seçin.
 • Konserve, işlenmiş ve dondurulmuş gıdaların kullanımını sınırlayın.
 • Porsiyon miktarlarınızı izleyin ve fazla yememeye çalışın. Yavaş yiyin ve doyduğunuzda yemeyi bırakın.
 • Aktif kalmak için egsersizler yapın. Düzenli egzersizler kalp hastalığı, inme ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere bazı ölümcül problemler geliştirme riskinizi azaltır.

Prostat ve Vitaminlerin Önemi

Tüm erkekler, yaşlarına bakılmaksızın, prostat sağlığını her yönüyle korumalıdır. Prostat kanseri ve diğer prostat rahatsızlıklarını en aza indirmek için bu şarttır. Unutmamak gerekir ki önlem almak hastalığın tedavisinden daha iyidir.

B Vitaminleri / İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostatınızı doğru diyet ve takviyelerle desteklemek istediğinizde; Ek formda B6, B12 ve folik asit (B9) vitaminlerinin bulunması şarttır. Bunlar prostat sağlığı için gerekli vitaminlerdir. Kromozomal instabilite sendromu, başta prostat kanseri olmak üzere çeşitli malignitelere duyarlılığa yol açabilir. Bu vitaminlerin folik asitle bir kombinasyonu, büyük ölçüde kromozom kırılması veya kromozomal instabilite sendromunu önleyebilir ve sağlıklı bir prostatı teşvik eder. Erkekler sağlıklı bir prostatı desteklemek için günde 20 mg B6 vitamini, 100 ila 200 mcg vitamin B12 ve günde 400 ila 800 mg folik asit dozuna ihtiyaç duyarlar.

C Vitamini / İyi Huylu Prostat Büyümesi

C vitamini, birçok vücut fonksiyonu, genel sağlığınız için hayati bir vitamindir. Bu vitaminin, prostat büyümesi ile güçlü bir şekilde bağlantılı olan HIF-1alpha denilen genlerin ekspresyonunu da düzenlediği bulunmuştur. Yeterli miktarda C vitamini almak için, bu önemli besini içeren birçok meyve ve sebze yemelisiniz. Ayrıca vitamin takviyesi olarakta alabilirsiniz.

Prostat sağlığı için en önemli vitaminlerden birisi olan C vitamini prostatta genişlemiş prostat riskini azaltmayı, prostat kanserini büyük ölçüde önlemeyi ve bakteriyel prostatitle savaşmayı içeren çok fazla olumlu etkilere sahiptir. Sağlıklı bir prostat için günde en az 400 mg C vitamini tavsiye edilir.

D Vitamini / İyi Huylu Prostat Büyümesi

“Güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini prostat sağlığı için önemli olarak bulundu. Canadian Journal of Urology‘de çok uzun zaman önce yayınlanan bir çalışma, D vitamininin prostat hücrelerinin prostat bezinin genişlemesine neden olan proliferasyonunu engellediğini buldu. Çalışmada D vitamininin prostat hacmi üzerinde güçlü bir etkisi olduğu ve önleyici stratejilerde dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Erkeklerin çoğu yeteri kadar D vitamini alamamakta, bu nedenle vitamin takviyesi olarak almak ve güneşe daha fazla zaman harcamak, aile öyküsü problemleri olan erkeklere tavsiye edilmektedir.

Bir besin olarak, D vitamini kesinlikle gereklidir – o olmadan, sağlıklı kemikler için ihtiyacımız olan kalsiyum ve fosforu ememeyiz. Ancak araştırmalarda D vitamininin diğer faydalarına da işaret ediyor. Bunlardan biri kansere karşı olası bir koruma. Bilim adamları, D vitamininin anormal hücrelerin büyümesini yavaşlatabileceğini düşünüyorlar. Ayrıca yeni kan damarlarını filizlendirmelerini zorlaştırarak tümörleri engelleyebileceğini düşünüyorlar.

Yeni bulgular, bir erkeğin D vitamini seviyeleri çok düşük olduğunda, özellikle prostat tümörlerinin oldukça agresif olabileceğini düşündürmektedir. Journal of Clinical Cancer Research dergisinde yayınlanan bir raporda, D vitamini düzeyinin daha düşük olduğunda, prostat kanserinin daha agresif olduğunu göstermiştir.

Ulusal Kanser Enstitüsündeki bilim adamları, multivitaminler ve prostat kanseri arasındaki bağlantıyı araştırmak için Ulusal Sağlık – AARP Diyet ve Sağlık Çalışmasına katılan 295.344 erkeği inceledi. Çalışmanın başlangıcında, erkekler 50 ila 71 yaşları arasındaydı ve kanser içermiyordu. Beş yıllık takipten sonra, bilim adamları multivitamin kullanımı ile lokalize prostat kanseri gelişme riski arasında bir bağlantı bulamadılar. Ancak multivitamin almayan, haftada yedi kez egzersiz yapan erkeklerde, ileri prostat kanseri geliştirme olasılığı % 32, hastalıktan ölme olasılığı % 98 daha fazlaydı.

E Vitamini ve Selenyum (selenium) / İyi Huylu Prostat Büyümesi

Bu besinler, doğal prostat sağlığını ve prostat kanserine karşı korumak için el ele çalışırlar. 200 IU E vitamini ile karışık tokoferol ve günde 100 mcg selenyum almak yeterlidir.

Çinko (zinc) / İyi Huylu Prostat Büyümesi

Çinko takviyeleri yaygın olarak prostat sağlığı takviyeleri listesinin başında bulunur. Çinko, diğer organlara kıyasla prostatta en bol bulunan bir eser mineraldir. Çalışmalar, prostat kanseri ve genişlemiş prostatı olan erkeklerin, prostatlarında bu denli mineral düzeylerinin sağlıklı deneklerden daha düşük olduğunu göstermektedir. İstiridye, kabak çekirdeği ve buğday tohumu gibi çinko içeren yiyecekler yemek, prostatınızın sağlıklı olmasını sağlamak için iyi bir yoldur. Alternatif olarak çinko takviyeleri almak da yardımcı olacaktır.

Saw Palmetto / İyi Huylu Prostat Büyümesi

Fitoterapi Araştırmaları’nda yayınlanan bir çalışmada, Saw Palmetto’nun BPH tedavisindeki etkinliği incelenmiş ve bulgular, bitkinin etkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada erkeklerde üriner semptomlarda ve cinsel işlev bozukluğu belirtilerinde azalma görülmüştür.

Saw Palmetto, prostatla ilgili sorunları tedavi etmek için yıllardır kullanılmış, Beta-Sitosterol içerirken erkeklerde DHT üretimine yol açan mekanizmayı engeller; şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Semptomatik BPH’si olan 2.939 erkeğin bir analizi, palmetto ekstraktını alanların, kontrol deneklerine göre idrar yolu semptomları ve idrar akışının daha iyi düzeldiğini bulmuşlardır. Ayrıca, gruptaki erkeklerde gece idrara çıkmalarında bir azalma görülmüştür.

Likopen (Lycopene) / İyi Huylu Prostat Büyümesi

Likopen, domateslerde bol miktarda bulunan bir antioksidan çeşididir ve araştırmalar günümüzde prostat sağlığına iyi geldiğini bulmuştur. Bununla birlikte, tam olarak likopenin prostat sağlığını nasıl koruduğu bilinmemektedir. Tüm antioksidanlarda olduğu gibi, likopen hücreleri oksidatif stres ve inflamasyondan korur. Prostatın kronik enflamasyonu kansere veya muhtemelen BPH’ye neden olabilir. Likopeni birçok prostat ilavesinde olduğu kadar domates, karpuz ve guava da bulabilirsiniz.

Likopen prostat sağlığı için bütünleşik bir besindir ve erkeklerde likopen eksikliğinin prostat kanserine yol açtığı bilinmektedir. Prostat sağlığı uzmanları tarafından düzenli olarak 2 ila 10 mg arasında bir Lycopene dozu önerilir.

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

Kaynaklar / Referanslar;

 1. NHS choices / Benign prostate enlargement / https://www.nhs.uk/conditions/Prostate-enlargement/
 2. Harvard Health Publishing – Harvard Medical School / 10 diet & exercise tips for prostate health / https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health
 3. Harvard Medical School – Postate Knowladge / Low vitamin D tied to aggressive prostate cancer / https://www.harvardprostateknowledge.org/low-vitamin-d-tied-aggressive-prostate-cancer
 4. Harvard Medical School – Postate Knowladge / Multivitamins and prostate cancer: A new worry? / https://www.harvardprostateknowledge.org/multivitamins-and-prostate-cancer-a-new-worry

 5. arvard Medical School – Postate Knowladge / Vitamin E may indeed increase the risk of prostate cancer / https://www.harvardprostateknowledge.org/vitamin-e-may-indeed-increase-the-risk-of-prostate-cancer
 6. Consumer Health Digest / Men’s Prostate Health: Best Vitamins & Supplements For Prostate Health / Erkek Prostat Sağlığı: Prostat Sağlığı İçin En İyi Vitaminler ve Takviyeler / https://www.consumerhealthdigest.com/prostate-center/vitamins-and-supplements-for-prostate-health.html
 7. ePain Assist / 6 Essential Vitamins for Prostate Health / Prostat Sağlığı için 6 Temel Vitamin / https://www.epainassist.com/vitamins-and-supplements/essential-vitamins-for-prostate-health
 8. Dr. Sinatra / The Best Prostate Health Vitamins / En İyi Prostat Sağlığı Vitaminleri / https://www.drsinatra.com/the-best-prostate-health-vitamins