Kadınlar için en iyi vitaminler; Bağışıklık sistemi vitaminleri almak, hastalanmanızı önlemek için en iyi yollardan biridir. Bir kadın olarak, vücudunuz sürekli olarak sizi olumsuz etkileyebilecek çeşitli tipte bakterilere maruz kalmaktadır. Bağışıklık sisteminiz bakterilerle savaşmak için donanımlı değilse, muhtemelen hasta olursunuz.

Bununla birlikte, oturup vücudunuzun mikrop ve bakterilere karşı savaşını kaybetmesine gerek yok. Bunun yerine, hastalanmanızı önlemek için daha fazla bağışıklık sistemi vitaminleri almaya çalışın. Bunları sadece hasta olduğunuzda almamalısınız, sağlıklı iken almalısınız! Tüm yıl boyunca bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmak için düzenli aralıklarla kullanmalısınız.

Neden vitaminlere ihtiyacımız var?

kadınlar için en iyi vitaminler - mutlaka almalısınız
kadınlar için en iyi vitaminler – mutlaka almalısınız

Her ne kadar birçok diyet tavsiyesi hem erkeklere hem de kadınlara faydalı olsa da, vitaminler söz konusu olduğunda kadın bedenlerinin farklı ihtiyaçları vardır.

Vitaminler genel sağlığınız için gereklidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sürdürürseniz, günlük önerilen alım miktarlarında elde etmek kolay olabilir. Çoğu kadın, akıllı gıda seçimlerini yaparak ihtiyaç duydukları tüm gerekli vitaminleri alabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda vitamin takviyeleri gerekebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine – Centers for Disease Control and Prevention (CDC) göre vitaminler ve mikrobesinler normal hücre fonksiyonu, büyüme ve gelişme için gereklidir. İhtiyacımız olan tüm besinleri üretemediğimizden, birçoğunu yiyeceklerden almalıyız.

İhtiyacınız olan tüm vitaminleri ve mineralleri dikkatli yiyecek seçiminden ve besin açısından yoğun bir diyetten elde etmek mümkün olsa da, araştırmalar birçok kadının hala en az bir tür besin eksikliği yaşadığını göstermektedir. Bu nedenle de vitamin takviyesi almak zorundalar. Tüm kadınların ihtiyacı olan vitaminler vardır – bunların hepsi, C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini ve B vitaminleri (thiamine ve B12 vitamini gibi) dahil olmak üzere, kadınlar için en iyi vitaminler arasındadır.

Tüm kadınların yaklaşık yüzde 30’unun bu vitaminler ve minerallerin bir veya birkaçında yetersiz olduğuna ve birçok kadın için riskin ancak yaşla birlikte arttığına inanılmaktadır. Başka bir korkutucu bulgu mu? Tahminler, ek multivitaminlerin alınmaması durumunda kadınların yaklaşık yüzde 75’inin besin yetersizliği geliştireceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, eksiklikleri ve bunlarla ortaya çıkan komplikasyonları önlemek için kadınlar için en iyi vitaminler hangileridir? Aşağıdakiler kadınlar için mutlak en iyi vitaminlerdir.

Kadınlar İçin En İyi Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

kadınlar için en iyi vitaminler - b vitaminleri
kadınlar için en iyi vitaminler – b vitaminleri

Nüfus Hakem Bürosu (Population Referee Bureau) tarafından yayınlanan bir rapora göre, kadınlarda vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme çeşitli tehditlere yol açan kısır bir döngü yaratmaktadır. “Kadınların doğum sonrası hayatta kalma yeteneklerini zayıflatıyor, onları enfeksiyonlara daha duyarlı hale getiriyor ve hastalıklardan kurtulmak için daha az rezerv bırakıyor.” Ayrıca menopoz sonrası kadınların osteoporoz gibi rahatsızlıklara daha duyarlı olduklarına dair kanıtlar da var. K vitamini, D vitamini ve kalsiyum gibi besin maddelerinde düşük ve vitamin A ve C vitamini gibi antioksidanlarda yetersiz kaldıklarında vizyonlarını kaybetme riski daha yüksektir.

kadınlar için en iyi vitaminler - mineraller
kadınlar için en iyi vitaminler – mineraller

20’li, 40’lı veya 70’li yaşlarda da olsanız, aşağıdakiler kadınlar için en iyi vitaminlerdir ve bunların sizin için yeterli olduğundan emin olmanız gerekiyor :

 

 

 

A Vitamini / Kadınlar için en iyi vitaminler

Her ne kadar C vitamini her zaman bağışıklık sisteminize yardımcı olmak için en fazla kredite sahip olsa da, A vitamini de çok önemlidir. Mikropların ve bakterilerin sisteminize girmesini önlemek için yeterli miktarda A vitamini almak çok önemlidir. Çeşitli besin kaynaklarından A vitamini alabilirsiniz, ancak A vitamini içeren bağışıklık sistemi vitaminleri almak, korunduğunuzdan emin olmanın iyi bir yoludur.

A Vitamini, sağlıklı görme, sağlıklı cilt ve iskelet dokusu için gerekli olan bir vitamindir. Dişlerin ve yumuşak dokuların sağlığını artırır. A vitamini yağda çözünen bir antioksidandır. Yaşlanmanın temel nedeni olan serbest radikal hasarı, kalp, göz, cilt ve beyni etkileyen birçok hastalıkla savaşır. Sağlıklı hücreleri korumak ve hücre mutasyonlarını durdurmak için çalışır.

Ulusal Göz Enstitüsü (National Eye Institu) tarafından yapılan araştırmalarda, bu vitaminin az alımında, yaşlı kadınlarda yaşa bağlı maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ve kataraktlar için önemli bir risk faktörü olduğu bildirilmiştir. A vitamininin cildin yaşlanma belirtilerine karşı korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Cilt kanserine karşı koruyucudur.

B Vitaminleri / Kadınlar için en iyi vitaminler

Vücudunuza ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi vermek dışında, özellikle de kadınlarda B vitaminlerinin bağışıklık sistemini iyileştirdiği gösterilmiştir. Beslenmenize bol miktarda B vitamini alarak, aslında vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırabilirsiniz. Beyaz kan hücreleri mikrop ve bakterilerin etkilerini azaltmaktan, yok etmekten sorumludur.

B1 Vitamini (thiamin), vücudun yağları metabolize etmesine ve enerji üretmesine yardımcı olur.

B2 Vitamini (riboflavin), Antioksidandır ve vücudun hücrelerini serbest radikallere karşı korur.

B3 Vitamini (niacin), Kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilen

B5 Vitamini (pantothenic acid), Hormon üretimi, bağışıklık sistemi sağlığı ve enerji üretimi için gerekli olan bir vitamindir.

B6 vitamini (piridoksin), Hücrelerin etrafında koruyucu bir tabakanın üretilmesine yardımcı olur buna Miyelin (myelin) denir.

B7 vitamini (biyotin), Sağlıklı cilt, saç, tırnak ve hücrelerin yanı sıra metabolizma için gerekli olan

B9 vitamini (folat-folik asit), Sinir sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Folat (folik asit olarak adlandırılır) sentetik olarak bebeğin beyninin ve omuriliğinin inşasına yardımcı olduğundan, sağlıklı bir hamilelik, fetüslerin gelişmesi ve doğum kusurlarının önlenmesi için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle folat eksikliği hamile kadınlar için son derece tehlikelidir.

B9 vitamini ve B12 Vitamini de dahil olmak üzere B vitaminleri, kadının metabolizma yorgunluğunu önleme ve bilişsel işlevleri artırma açısından önemlidir. B Vitaminleri  hücresel süreçler, büyüme ve enerji harcamasında yardımcı olurlar. Çünkü kırmızı kan hücrelerini yaparlar ve yediğiniz kaloriyi “yakıt” haline getirmek için demir gibi diğer vitaminlerle birlikte çalışırlar.

B12 vitamini (kobalamin), Sağlıklı kırmızı kan hücreleri ve sinir hücrelerinin üretimi için gereklidir.

B12 vitamini ve B9 Vitamini folat (folik asit) da dahil olmak üzere B vitaminleri, kadının metabolizma yorgunluğunu önleme ve bilişsel işlevleri artırma açısından önemlidir. B Vitaminleri  hücresel süreçler, büyüme ve enerji harcamasında yardımcı olurlar. Çünkü kırmızı kan hücrelerini yaparlar ve yediğiniz kaloriyi “yakıt” haline getirmek için demir gibi diğer vitaminlerle birlikte çalışırlar.

Doğal yumurta, balık, et, süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerden bol miktarda B vitamini alabilirsiniz. Yaşlı kadınlar, anemisi olan, et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen kişiler büyük risk altındadır. Yeterli B vitamini aldıklarından emin olmak için bu kişilerin bir doktora giderek destek alması gerekir. Özellikle B9 Vitamini (folatta) yüksek yiyecekler, ıspanak ve yapraklı yeşillikler, kuşkonmaz, turunçgiller, kavun ve fasulyeleri içerir.

C vitamini / Kadınlar için en iyi vitaminler

Vücut dokusunda büyüme ve onarım için gerekli olan vitamindir. C vitamini yağda çözünen bir antioksidandır. Yaşlanmanın temel nedeni olan serbest radikal hasarı, kalp, göz, cilt ve beyni etkileyen birçok hastalıkla savaşır. Dişlerin ve yumuşak dokuların sağlığını artırır.

C vitamini sadece soğuk algınlığı, enfeksiyonlar ve diğer hastalıklara karşı bağışıklığı arttırmaz, aynı zamanda cildinizi UV ışınları ve çevre kirliliği gibi şeylerin neden olduğu hasarlardan korumak için de önemlidir.

Ulusal Göz Enstitüsü (National Eye Institu) tarafından yapılan araştırmalarda, bu vitaminin az alımında, yaşlı kadınlarda yaşa bağlı maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ve kataraktlar için önemli bir risk faktörü olduğu bildirilmiştir.

D vitamini / Kadınlar için en iyi vitaminler

Kalsiyum emiliminde yardımcı olur ve sağlıklı kemiklere ve optimal immün fonksiyona izin verir.

D vitamini, yumurta, bazı süt ürünleri ve bazı mantarlar gibi belirli yiyeceklerden elde edilebilir, ancak D vitaminiimizin büyük çoğunluğunu güneş ışığından alırız. Hem erkekler hem de kadınlar D vitamini eksiklikleri için yüksek risk altındadır, çünkü bu günlerde insanların çoğu zamanlarının büyük bir kısmını kapalı ortamlarda geçirmekte ya da dış mekanda güneş koruyucuları kullanmaktadır.

D vitamini, kemik / iskelet sağlığı, beyin fonksiyonları, duygudurum bozuklukları ve hormonal dengeyi önleme açısından önemlidir. Çünkü vücutta hormona çok benzer şekilde davranır. Yeterli miktarda D Vitamini aldığınızdan emin olmak, güneş koruyucu olmadan haftada 15-20 dakika açık ortamda güneş ışığı almanızda fayda vardır. Bu durum güneş ışığının cildinizle temas ettiğinde D Vitamininin sentezlenmesini sağlar.

E vitamini / Kadınlar için en iyi vitaminler

Serbest radikallere karşı koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren vitamindir. E vitamini yağda çözünen bir antioksidandır. Yaşlanmanın temel nedeni olan serbest radikal hasarı, kalp, göz, cilt ve beyni etkileyen birçok hastalıkla savaşır. Sağlıklı hücreleri korumak ve hücre mutasyonlarını durdurmak için çalışır.

Ulusal Göz Enstitüsü (National Eye Institu) tarafından yapılan araştırmalarda, bu vitaminin az alımında, yaşlı kadınlarda yaşa bağlı maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ve kataraktlar için önemli bir risk faktörü olduğu bildirilmiştir.

E vitamininin cildin yaşlanma belirtilerine karşı korunmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Cilt kanserine karşı koruyucudur.

K vitamini / Kadınlar için en iyi vitaminler

K vitamini güçlü kemikler, kan pıhtılaşması ve kalp hastalığının önlenmesi ve korunması için önemlidir. Şu anda ABD ve diğer birçok batı ülkesinde yaşayan kadınlar arasında bir ölüm nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. Pek çok kadın bu değerli besin maddesini almakta yetersiz kalmaktadır. K vitamini alımını arttıran bireylerin daha düşük kardiyovasküler mortalite riskine sahip olduklarını gösteren çalışmalar dikkate alınmalıdır.

Uzun süre antibiyotik alıyorsanız, IBS veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bağırsak problemleri yaşıyorsanız veya kolesterol düşürücü ilaçlar alıyorsanız K vitamini oranının düşük olması muhtemeldir. Diyetlerimizden elde ettiğimiz iki ana K vitamini çeşidi vardır. K1 vitamini sebzelerde bulunurken, K2 vitamini süt ürünleri gibi şeylerde bulunur. K vitamini eksikliğini önlemenin en iyi yolu, balık ve yumurta dahil olmak üzere, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana gibi birçok farklı sebzeyi yemektir.

Kolin (choline) / Kadınlar için en iyi vitaminler

Kolin yakın zamanda keşfedilmiş bir besin maddesidir. 1998 yılında Tıp Enstitüsü tarafından gerekli bir besin olarak kabul edildi. Vücudunuz bazı şeyler yapsa da, bu eksikliği önlemek için diyetinizde kolin almanız gerekir. Karaciğer fonksiyonu, sinir fonksiyonu ve kas hareketi için önemlidir.

Kolin, organik ve suda çözünebilen bir bileşiktir. Ne bir vitamin ne de mineral olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, benzer özellikleri ve işlevleri nedeniyle sıklıkla B vitamini kompleksi ile gruplandırılır. Aslında, bu besin bir dizi hayati bedensel fonksiyonu etkiler. Bunlar arasında Karaciğer fonksiyonu, sağlıklı beyin gelişimi, kas hareketi, sinir sistemi ve metabolizma yer alır. Bu nedenle, optimal sağlık için ve belirli hastalıkların riskini azaltmak için yeterli miktarlarda alımına ihtiyaç vardır. Kolin birçok farklı süreçte yer alır. Bunlar hücre yapısı ve hücre mesajlaşması, yağ taşıma ve metabolizma, DNA sentezi ve sinir sistemini içerir.

Eksiklik riski olan kişiler sporcular, çok fazla alkol tüketenler, menopozlu kadınlar ve gebe kadınları içerir. Kolinin en zengin besin kaynakları arasında fındık, karaciğer, yumurta, balık, soya fasulyesi, karnabahar ve brokolidir.

Çinko (zinc) / Kadınlar için en iyi vitaminler

Çinkonun semptomları azaltacağını gösteren bazı kanıtlar vardır. Özellikle çinko, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı ile birlikte gelen ağrıları hafifletebilir. Çinko eksikliğiniz olduğunda, vücudunuz sağlıklı ve yeni hücreler üretemez. Çinko büyüme ve cinsel gelişim için çok önemlidir, bu mineralde bir eksiklik çeşitli fiziksel rahatsızlıklara yol açabilir.

Çinko eksikliğinde açıklanamayan kilo kaybı, iyileşmeyen yaralar, dikkat eksikliği, koku ve tat hissinde azalma, ishal, iştah kaybı, ciltte açık yaralar oluşur. Hamile iseniz ve çinko eksikliğinizden şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Çinko bağışıklığı, enfeksiyona karşı direnci ve sinir sisteminin düzgün büyümesini ve gelişimini destekleyen bir mineraldir. Sağlıklı gebelik sonuçları için ayrılamaz bir mineraldir.
Dünya nüfusunun % 17,3’ü beslenme yetersizliği nedeniyle çinko eksikliği riski altındadır, ancak insanların % 30’u kadarı dünyanın bazı bölgelerinde risk altındadır. Çinko desteği, erken doğum insidansını azaltır, çocukluk çağı ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltır, tüm nedenlere bağlı mortaliteyi azaltır ve bebekler ve küçük çocuklar arasında büyüme ve kilo artışını artırır.

Omega 3 / Kadınlar için en iyi vitaminler

Omega-3 yağ asitleri, bir dizi fizyolojik süreç için önemli olan çoklu doymamış yağ asitleridir. Kardiyovasküler hastalığı önleyebilir. Omega-3 yağ asitleri eikosapentaenoik asit veya EPA ve dokosaheksaenoik asit veya DHA tüketimi, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Aynı zamanda önceden var olan kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde ölüm riskini azaltır. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi, omega-3 yağ asitlerinin trigliserit düzeylerini düşürdüğünü, tansiyonu düşürdüğünü ve aterosklerozu önleyebileceğini bildirmektedir.

Hamile ve emziren kadınların kendi sağlıklarını ve bebeklerinin büyümelerini ve gelişimlerini desteklemek için omega-3 yağ asitlerini tüketmeleri gerekir. DHA, beyin ve gözlerde yüksek seviyelerde bulunan bir omega-3 yağ asididir. Ek olarak, yüksek omega-3 alımı preeklampsi’yi önleyebilir, prematüre doğum riskini azaltabilir ve doğum ağırlığını artırabilir. Amerikan Hamilelik Derneği, omega-3 yağ asitlerinin kadınlarda doğum sonrası depresyon riskini azaltabileceğini belirtmektedir.

Omega 3 yağ asitlerinin en iyi besin kaynakları derin ve soğuk su balıkları ve organ etlerini içerir. Alfa-linolenik asit yapraklı yeşil sebzelerde, kanola, soya ve keten tohumu gibi fındık ve bitkisel yağlarda bulunur. Haftada en az iki kez balık tüketmeyen bireyler omega-3 takviyesine ihtiyaç duyabilirler. Omega-3’ü almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Demir (iron) / Kadınlar için en iyi vitaminler

Demir, bilişsel gelişim için motor ve kritik olan önemli bir mineraldir. Çocuklar ve hamile kadınlar özellikle demir eksikliği sonucuna karşı savunmasızdır. Düşük hemoglobin konsantrasyonu (anemi) 5 yaşın % 43’ünü ve hamile kadınların % 38’ini global (tüm dünyada) olarak etkiler.

Hamilelik sırasında anemi maternal ve perinatal mortalite ve düşük doğum ağırlığı riskini önler. Anne ve yenidoğan ölümleri, dünya çapında 2,5 milyon ile 3,4 milyon arasında ölümle sonuçlanan ölümlerin başlıca nedenidir!

DSÖ Dünya Sağlık Örgütü, üreme çağındaki kadınlarda anemi ve demir durumunu iyileştirmek için demir ve folik asit (B9 Vitamini) takviyeleri önermektedir. Demir ve folik asit ile yapılan un takviyesi, dünya çapında en etkili ve düşük maliyetli mikrobesin müdahalelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ekinezya (Echinacea) / Kadınlar için en iyi vitaminler

İmmünostimülan, antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antikanser, sikatrizan etkilere sahiptir. Antioksidan olması nedeni ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve griple mücadelede en önde gelir ve tahtını korur. Tartışmasız olarak soğuk algınlığı kalıntılarının önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olmaktadır. 

100 den fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışmada içtikleri Ekinezyalı çaylar ile 5 gün sonra burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ateş gibi problemlerden tamamen kurtuldukları gözlemlenmiştir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Kadınlar için yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

Kaynaklar / Referanslar;

  1. Fitday / The Best Immune System Vitamins for Women / Kadınlar İçin En İyi Bağışıklık Sistemi Vitaminleri / https://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/vitamins-minerals/the-best-immune-system-vitamins-for-women.html
  2. HealthLine / The Best Vitamins for Women / Kadınlar İçin En İyi Vitaminler / https://www.healthline.com/health/vitamins-for-women
  3. Centers for Disease Control and Prevention. CDC twenty four seven. Saving Lives, Protecting People / https://www.cdc.gov/immpact/micronutrients/
  4. Dr.Axe Food Medicine / The Best Vitamins for Women / Kadınlar İçin En İyi Vitaminler / https://draxe.com/best-vitamins-for-women/
  5. HealthLine / What Is Choline? An Essential Nutrient With Many Benefits / Kolin Nedir? Birçok Faydalı Temel Besin / https://www.healthline.com/nutrition/what-is-choline

  6. HealthLine / Zinc Deficiency / Çinko eksikliği / https://www.healthline.com/health/zinc-deficiency#risk-factors
  7. Livestrong / Omega 3 Benefits for Women / Kadınlar için Omega 3 Faydaları / https://www.livestrong.com/article/382425-omega-3-benefits-for-women/