Menisküs, eklem içinde amortisör görevi gören disk şeklinde bir kıkırdak parçasıdır. Her dizde uyluk kemiğinin dış topuzu altında bir yan menisküs ve uyluk kemiğinin iç topuzu altında bir medial menisküs vardır. Her menisküs uyluk kemiği (femur) ve shinbone (tibia) arasında doğal bir yastık görevi görür.

menisküs yırtığı

Bu iki yastık, iki eklemin uçlarının birbirine sürtünmesini engelleyerek diz eklemi içinde fazla aşınma ve yıpranmayı önler. Her iki menisküs, sıçrama, atlayış ve iniş şoklarının çoğunu emer ve dizleri yağlamak ve beslemek için eklem sıvısını eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur.

Vücudumuzda uyluk kemiği ile bacak (ti-bia) kemiklerinin birlikte meydana getirdi­ği ekleme diz eklemi denir. Çok kuvvetli ve sağlam bağlardan yapılmış olmasına karşılık taşıdığı yükün fazlalığı ve çalış­ması esnasında uğradığı gerilimlerin çok­luğu sebebi ile özellikle sporcularda önem­li tehlikelerle karşılaşan bir eklemdir. Diz de dirsek gibi tek eksenli bir eklemdir.

Femur ile tibia arasında sağ ve solda iki yarım ay şeklinde menisk denen bir kıkır­dak bulunur. Eklem bir kapsül ile çevril­miş iç ve dış kapsül ligamentleri ve çap­raz ligament denen bağlarla kuvvetlendi­rilmiştir. Diz tam açıkken bu çapraz bağ­lar en gergin durumda bulunurlar. Önde patella bağı denen bağ, kalçanın dört başlı kasının diz önünden geçen ve tibia’ya yapışan kirişidir. Patella denilen diz kapağı kemiği ise bu kiriş içinde yer alan susamsı (sesamoid) bir kemiktir.

Diz eklemini yapan elemanlar arasında en çok zedelenen menisk denilen yarım ay şeklindeki iç ve dış kıkırdak disklerdir. Genellikle bu kıkırdak disklerin kapsülleri yırtılır ve ince olan orta parçaları eklem içine uzanarak onu düz tutulamcyacak şe­kilde kenetleyebilir. Halk arasında menis­küs denilen hastalık yük altında kalan di­zin bükülmesi sonucu oluşan disk yırtıl-masıdır. Ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlı ol­ması gibi belirtileri vardır. Tedavi için is­tirahat, anestezi altında eklemin yerine getirilmesi, baskı bandajı faydalıdır. Yırtık fazla ise veya tekrar meydana geliyorsa, kıkırdağın ameliyatla alınması (menisküs ameliyatı) gerekebilir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

 • Diz ağrısı, genellikle dizinizin bir tarafında
 • Eklem tarafındaki hassasiyet
 • Yaralanma sonrası ilk 12 saat içinde diz şişmesi
 • Eğilemeyen “kilitli” bir diz
 • Hareket sırasında yakalanan ya da tam olarak düzleştirilemeyen bir diz.
 • Hareket ettirdiğinizde dizinizin içinde bir tıklama sesi
 • Genellikle zayıf hissedilen bir diz, boşluğa çıkma hissi gibi

Menisküs Yırtığı Teşhisi

Doktorunuz, yaralanan dizinizi yaralanmamış olanınızla karşılaştırmak için kontrol edecektir. Yaralı dizinizi, diz eklemi içindeki şişlik, hassasiyet ve sıvı belirtileri açısından kontrol edecektir. Diziniz kilitlenmemişse, doktor yaralı dizinizi bükecek ve eklemde tıklamaları, sesleri ve “yakalamaları” kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca dizinizin hareket aralığını değerlendirecek ve menisküsünüzün basınca duyarlı olup olmadığını anlamak için dizinizi manevra edecektir. Örneğin, “McMurray testi” nde, doktor dizdeki bacağını büker ve düzleştirirken içeri veya dışarı doğru döndürür. Bu test sırasında ağrı hissederseniz veya bacağınız döndükçe “tık” sesi varsa, menisküsünüzün yırtılması ihtimali yüksektir.

Testlerinizin sonuçları yırtılmış bir menisküsün olduğunu gösteriyorsa, aşağıdakiler dahil daha fazla teste ihtiyacınız olabilir:

 • Kırık dahil olmak üzere kemik yaralanmaları yırtılmış menisküs benzeri belirtilere neden olabilir. Bu nedenle röntgen çektirilebilir.
 • Bir manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, bu testlerden birinde yırtık menisküs çıkacaktır.
 • Artroskopi (kamera kılavuzluğunda cerrahi) diz ekleminin içine bakmak ve menisküsü incelemek – Artroskopi tanı için kullanıldığında, problem genellikle aynı ameliyat sırasında tedavi edilebilir.

İyileşme süresi ; İşiniz hareketsiz bir çalışmayı gerektiriyorsa (çoğunlukla oturuyorsanız), ameliyattan bir ila iki hafta sonra, yaklaşık dört ila sekiz hafta içinde tam iyileşme ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer bir sporcuysanız ya da işiniz çok fazla fiziksel aktivite gerektiriyorsa, dizinizin tam işlev görmesi, ameliyattan üç ila dört ay sonra olabilir.

Önlemler

Diz yaralanmaları önlemek zor olsa da, risklerinizi şu yollarla azaltabilirsiniz:

 1. Atletik aktivitelere katılmadan önce ısınma ve esneme
 2. Dizinizin çevresindeki kasları güçlendirmek için egzersiz yapmak
 3. Antrenman programınızın yoğunluğunda ani artışlardan kaçınmak
 4. Ayaklarınıza ve sporunuza uyan konforlu, destekleyici ayakkabılar giymek
 5. Diz yaralanmaları yaygın olan atletik aktiviteler de dahil olmak üzere, aktiviteler sırasında uygun koruyucu giysiler giymek (özellikle de daha önce diz yaralanması geçirdiyseniz).

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs Yırtığı tedavisi için birkaç seçenek vardır:

 • Cerrahi olmayan – Fazla kilo taşımayan diz kaslarını güçlü tutmak için geçici dizlik ve rehabilitasyon içerebilir. Bu yaklaşım, menisküsün kenarındaki küçük gözyaşlarında (5 milimetre veya daha az), iyileşmenin genellikle iyi olduğu veya cerrahi için iyi aday olmayan kişiler için en etkilidir.
 • Gözyaşı onarmaya yönelik cerrahi – Eğer göz yaşı büyükse (1 ila 2 santimetre), ancak iyileşmek için yeterli kan kaynağının bulunduğu menisküsün bir kısmını içeriyorsa, doktor bunu dikişlerle onarabilir.

  onarmaya yönelik cerrahi
  onarmaya yönelik cerrahi

 • Menisküsün bir kısmının çıkarılması için cerrahi (parsiyel menisektomi – partial meniscectomy) – Eğer gözyaşı, iyileşmenin zayıf olduğu menisküsün bir kısmını içeriyorsa, cerrah yırtılmış kenarları yırtıktan kesebilir.

  partial meniscectomy
  partial meniscectomy

 • Tüm menisküsün çıkarılması için cerrahi (total meniscectomy) – Bu seçenek başka bir şekilde tedavi edilemeyen gözyaşları için kullanılır. Doktorlar bundan kaçınmaya çalışırlar, çünkü dizleri menisküssüz bırakır ve femur ve tibia uçlarındaki aşınmayı büyük ölçüde artırır. Uzun vadede bu durum, dizdeki osteoartrit (dejeneratif eklem hastalığı) riskini de arttırır.

Menisküs yırtığını düzeltmek için ameliyat gerekiyorsa, genellikle aynı gün prosedür olarak artroskopi (kamera güdümlü cerrahi) kullanılarak yapılabilir. İşlemden sonra, diz kaslarınızı güçlendirmeye, ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya ve diz hareketinin tüm hareketlerini geri döndürmeye yardımcı olacak fizik tedaviye başlayacaksınız.

Vitamin ve Mineral Desteği

Menisküs kıkırdak bir yapı olduğu için Glukosamin Glukosamine faydalı olacaktır. Desteklemek için Omega 3, Kalsiyum ( Calcium ) ve Magnezyum ( Magnesium ) kullanılabilir. 40 yaş sonrası için bu desteklerin kullanılması kesinlikle tavsiye edilir. Genç yaşlarda dokuların kendini yenilemesi daha hızlı olup besin takviyesiyle güzel sonuçlar alınabilir. Bu arada MR sonuçlarınıza göre menisküs yırtığının kaçıncı derecede olduğu önemli olup, eğer 3. derece ise ameliyat gerekmektedir.

Vitamin ve mineral desteği almadan önce doktorunuza muayene olun ve doktorunuzun tavsiyesini alın!

Takip Değerlendirmesi; Çoğu durumda, görünüm çok iyidir. Eğer yırtık menisküs cerrahi ile veya kısmen çıkarılmışsa, fizik tedaviyi bitirdikten sonra muhtemelen normal atletik aktivitelerinizi devam ettirebilirsiniz.

Uzun süreli çalışmalara göre, menisküs onarımı yapılan kişilerin çoğu, ameliyattan 10 veya 11 yıl sonra bile ameliyatın sonuçlarından çok memnunlar. Bununla birlikte, menisküs yaralanması olan bazı kişilerde, yaralanan dizde artrit gelişir. Tipik olarak, artrit yaralanmadan yıllar sonra gelişir. En yüksek risk, menisküsün bir kısmının veya tümünün çıkarılmış olanları arasındadır, çünkü bu ameliyatı gerektiren önemli yaralanmalar sıklıkla eklemlere zarar verir, fakat bu ameliyatlar menisküsün yastıklama etkisinin bir kısmını veya tamamını aldığından dolayıdır.

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

 

Kaynaklar / Referanslar;

 1. Harvard Health Publishing – Harvard Medical School / https://www.health.harvard.edu/pain/torn-meniscus-
 2. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases / http://www.niams.nih.gov/
 3. National Rehabilitation Information Center (NARIC) / http://www.naric.com/naric/
 4. American Orthopedic Society for Sports Medicine / http://www.sportsmed.org/
 5. National Athletic Trainers’ Association / http://www.nata.org/
 6. American Physical Therapy Association / http://www.apta.org/