Minerallerin gücü; Aktif yaşam tarzı olan yoğun biri misiniz? Her zaman hareket halinde olan müşterileriniz mi var? Çinko ve Magnezyum dünyanın kapısını açacak harika bir anahtardır. Hareket halindeyken kendinizi destekleyin.

Minerallerin Gücü / Günlük mineral yardımcınız

minerallerin gücü çinko stresle savaşın
minerallerin gücü çinko stresle savaşın

Çinko ve Magnezyum, aktif yaşam tarzına sahip kişiler için önemli minerallerin alınmasına yardımcı olan mükemmel bir dosttur.

Çinko, bağışıklık sisteminin normal bir şekilde işlemesine, bununla birlikte normal cilt, saç ve tırnaklara sahip olunmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle aşağıdaki durumlar için size yardımcı olmaktadır:

 

 1. Yoğun günlük yaşam
 2. Ekstra yüksek seviyede stres
minerallerin gücü magnezyum baskı yaşamayın
minerallerin gücü magnezyum baskı yaşamayın

Çalışırken, egzersiz yaparken veya dinlenirken, magnezyum kaslarınızın ve sinirlerinizin normal çalışmasına yardımcı olur ve yorgunluğu alır. Magnezyum düzenli olarak aşağıdakilere maruz kalmanız halinde oldukça yararlıdır:

 1. Yüksek baskılı dönemler/her gün stres
 2. Sık fiziksel aktivite

Minerallerin gücü ile Yeni kapıları açın

Çinko ve Magnezyum kullanın ve hayatınızda, işyerinizde, müşteri ağınızda yeni kapılar açın!
Ve tabii değişken ve dengeli beslenme, aynı zamanda sağlıklı yaşam tarzının da sağlıklı, zinde ve formda kalmanıza yardımcı olacak önemli faktörler olduğunu da unutmayınız.

Vejetaryanlar için uygun olan tablet veya toz beslenme destek ürünlerini kullanarak zinde kalabilirsiniz. Diyet uzmanınıza ya da doktorunuza danışarak en iyi sonucu alın.

Minerallerin gücü / Çinko ve Sağlığa Etkileri

Çinko bütün organizmalar için esansiyel olan bir eser elementtir. İnsanlarda büyüme ve gelişme önemli oranda çinkoya bağlıdır. Çinko bir çok biyolojik oluşumlara katılır. Çinko immun sisteme ikincil etkileri olan çeşitli organ fonksiyonlarını etkileyen 300’den fazla enzimin kofaktördür.

Aynı zamanda nükleik asit metabolizması ve protein sentezini etkiler, nükleik asit metabolizmasında yapısal bir role sahiptir. Metallotioninler (MTs) hücre içi, düşük moleküllü, sisteinden zengin çinkonun hücre içi metabolizmasında esas rolü oynayan proteinlerdir. MTs’ler metal iyon homeostası, detoksifikasyon, oksidatif hasara karşı koruma, hücre proliferasyonu ve apopitosis, kemoterapi ve radyoterapi rezistansı gibi pekçok patofizyolojik olaylarla ilişkilidir.

Çinkonun sitozol içine girişini ve çıkışını kolaylaştıran 2 çeşit Zn taşıyıcısı mevcuttur. Eksikliği özellikle hayvansal proteinden çok tahıl ve sebze proteini tüketen gelişmekte olan ülkelerde görülür. Eksikliği halinde bütün immun fonksiyonlar ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık bozulur.

Hafif ve orta derecede çinko eksikliği en iyi şekilde destek denemelerine verilen olumlu yanıtla tanımlanır. Bebek ve çocuklarda eksikliğinin en erken ve en belirgin özelliği büyüme hızının bozulmasıdır.

Çinko verilmesi ile büyüme hızının arttığı gösterilmiştir. Bebek ve çocukların enfeksiyon hastalıklarında önemli role sahiptir. Çinko verilmesinin diyare ve pnömoni insidansının azalmasında pozitif etkisi olduğu gösterilmiştir. Plazma çinko düzeyindeki değişimlerin atereosiklerozis gibi yaşa bağlı inflamatuar hastalıklarla birlikte olduğu saptanmıştır.

Minerallerin gücü / Neden magnezyum ihtiyacımız var?

Magnezyum, gıda metabolizması, yağ asitleri ve proteinlerin sentezi ve sinir uyarılarının iletimi de dahil olmak üzere vücutta 300’den fazla enzimatik reaksiyonda rol oynar.
İnsan vücudu yaklaşık 25 gram (g) magnezyum içerir, bunların yüzde 50 ila 60’ı iskelet sisteminde depolanır. Gerisi kas, yumuşak dokular ve vücut sıvılarında bulunur.

Yüzlerce enzimin düzgün çalışması için magnezyum hayati önem taşır.
Yeterli magnezyum tüketmek, adet öncesi belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.
Ayçiçeği tohumu, badem ve karides, magnezyumda bulunan yiyeceklerden bazılarıdır.
Magnezyum takviyeleri farklı ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu yüzden bunları almadan önce bir doktor ile kontrol etmek en iyisidir.

Yararları
Magnezyum yedi temel makromineralden biridir. Bunlar nispeten büyük miktarlarda tüketilmesi gereken minerallerdir, günde en az 100 miligram (mg).

Yeterli alım, kemikler, kardiyovasküler sistem, diyabet ve diğer işlevlerle ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Aşağıdaki sağlık yararları magnezyum ile ilişkilendirilmiştir.

 1. Kemik sağlığı Magnezyum kemik oluşumu için önemlidir. Kalsiyumu kemiğe asimile etmeye yardımcı olur ve böbreklerdeki D vitamini aktivasyonunda rol oynar. Sağlıklı kemikler için D vitamini de gereklidir. Optimal magnezyum alımı daha yüksek kemik yoğunluğu, artmış kemik kristal oluşumu ve menopoz sonrası kadınlarda daha düşük osteoporoz riski ile ilişkilidir.
 2. Kalsiyum emilimi Kemik sağlığının korunması ve osteoporozun önlenmesi için kalsiyum ve magnezyum önemlidir. Magnezyum olmadan, yüksek bir kalsiyum alımı, arteriyel kalsifikasyon ve kardiyovasküler hastalıkların yanı sıra böbrek taşlarını da artırabilir. Kalsiyum takviyesi alan herkes, kalsiyum alımının uygun şekilde metabolize olmasını sağlamak için magnezyum almalıdır.
 3. Diyabet Magnezyum karbonhidrat ve glikoz metabolizmasında önemli bir rol oynar, bu nedenle magnezyum durumu da diyabet riskini etkileyebilir. Birçok çalışma, daha düşük bir diyabet riski ile birlikte daha yüksek magnezyum alımını sağlamıştır.Magnezyum alımında günde 100 mg’lık her artış için, bir noktaya kadar, tip 2 diyabet geliştirme riski yaklaşık yüzde 15 oranında azalır. Düşük magnezyum seviyeleri bozulmuş insülin sekresyonu ve düşük insülin duyarlılığına bağlandı.Bu çalışmaların çoğunda magnezyum alımı diyet kaynaklarından alınmıştır. Bununla birlikte, diğer çalışmalar günde 300 ile 365 mg arasında magnezyum takviyesi alımı ile insülin duyarlılığında iyileşme göstermiştir.Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, Amerikan Diyabet Derneği, magnezyumun diyabetli hastalarda glisemik kontrol için rutin olarak kullanılabilmesinden önce daha fazla kanıt gerektiğini belirtmiştir.
 4. Kalp Sağlığı Magnezyum, kalp de dahil olmak üzere kasların sağlığını korumak ve vücuttaki elektriksel sinyallerin iletilmesi için gereklidir. Yeterli magnezyum alımı daha düşük riskle ilişkilidir:ateroskleroz, atardamar duvarlarında yağ birikimi
  hipertansiyon veya yüksek tansiyon
  Framingham Kalp Çalışmasında, en yüksek magnezyum alımına sahip olanların yüzde 58 daha düşük koroner arter kalsifikasyon şansı ve yüzde 34 daha az abdominal arter kalsifikasyon şansı bulundu.Kalp krizi geçirdikten kısa süre sonra magnezyum alan hastalar daha düşük mortalite riskine sahiptir. Magnezyum bazen aritmi veya anormal kalp ritmi riskini azaltmak için konjestif kalp yetmezliği (CHF) tedavisinin bir parçası olarak kullanılır.Günlük 365 mg magnezyum alımının lipit profillerini iyileştirdiği gösterilmiştir.NIH, kalbe düşük kan verilmesinden kaynaklanan daha düşük kardiyovasküler hastalık ve iskemik kalp hastalığı riski ile kanda daha yüksek magnezyum seviyelerini ilişkilendiren “anlamlı” bulguları belirtmektedir. Ayrıca yüksek magnezyum seviyelerinin inme riskini azaltabileceğini de belirtmişlerdir.

  Bununla birlikte, magnezyum takviyeleri almanın kan basıncını “sadece küçük bir ölçüde düşürdüğünü” belirtiyorlar.

  NIH, diyetten ya da takviyelerden magnezyumun kalbi nasıl korumaya yardımcı olabileceğini anlamak için iyi tasarlanmış büyük bir araştırma yapılmasını gerektiriyor.

 5. Migren ve Baş Ağrıları Küçük çalışmalar, magnezyum tedavisinin baş ağrısını önlemesine veya hafifletmesine yardımcı olabileceğini, ancak bir fark yaratmak için ihtiyaç duyulan miktarın yüksek olduğunu ileri sürmüştür. Sadece bir sağlık uzmanı tarafından yönetilmelidir.
 6. Premenstrüel sendrom Özellikle B6 vitamini ile birlikte yeterli bir magnezyum alımının sağlanması, şişkinlik, uykusuzluk, bacak şişmesi, kilo alımı ve meme hassasiyeti gibi premenstrüel sendrom (PMS) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 7. Stres – Kaygının Giderilmesi Magnezyum seviyelerindeki azalmalar veya işlenme biçimindeki değişiklikler, artan anksiyete düzeyleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu, hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) eksenindeki ilgili aktiviteye, kişinin strese karşı tepkisini kontrol eden üç bezden oluşan bir dizi görünmektedir.Araştırmalar, düşük magnezyumlu bir diyetin bağırsakta bulunan bakteri türlerini değiştirebileceğini göstermiştir ve bu durum strese – kaygıya dayalı davranışı etkileyebilir.

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

Kaynaklar / Referanslar;

 1. Amagram / Kapıları Açan Güç / https://amagram.amway.com.tr/tr/world-of-products/nutrition-and-wellbeing/active-lifestyle/706009
 2. Türkiye Klinikleri Pediatrik Bilimler Dergisi / Çinko ve Sağlığa Etkileri / http://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-cinko-ve-sagliga-etkileri-47077.html

 3. Medical News Today / Why do we need magnesium? / https://www.medicalnewstoday.com/articles/286839.php