Parfüm ve gizli sağlık riskleri / Parfümde gizli sağlık riskleri var mı?; Belki bir ünlünün adını verdiği bir koku, seksi ve dayanılmaz hissetmenize neden olabilir, ancak yeni bir rapora göre etiket size ait olan her şeyi anlatmıyor.

parfüm ve gizli sağlık riskleri-01
parfüm ve gizli sağlık riskleri

Çevre Koruma Grubu (EWG) ortaklığında Güvenli Kozmetik için Kampanya’nın yayınladığı yeni raporun yazarlarından Jane Houlihan, bu durumun başınızı belaya sokabilir diyor. Kokularda bulunan bazı kimyasalların sağlığınız için tehlikeli olabileceğini ancak popüler kolonyalar, parfümler ve vücut spreyleri üreticilerinin ürünlerinde bulunan tüm malzemeleri açıklamadıklarını söylüyor!

EWG araştırması kıdemli başkan yardımcısı Houlihan, “Parfüm karışımının kendisi düzinelerce, hatta yüzlerce bireysel kimyasaldan oluşabilir ve etiketlerde listelenmesi gerekmez” diyor.

“Seksi Olmak Değil: Kokuların Gizli Kimyasallarının Sağlık Riskleri” başlıklı raporda 17 adet kokulu üründe yapılan test sonuçları yer alıyor. Houlihan, araştırmacılar etiket üzerinde listelenmeyen 14 “gizli” kimyasal madde bulduklarını ve bazılarının alerjik reaksiyonlara veya hormon bozulmasına bağlı olduğunu söylüyor.

Parfüm ve gizli sağlık riskleri / Parfüm Raporunun İçinde;

Houlihan ve arkadaşları, erkeklere ve kadınların kullandığı kozmetikler ve vücut spreyleri gibi çeşitli popüler kokuları seçtiler, içerdikleri parfüm kimyasallarını görmek için kullandılar. Houlihan, “Bu 17 ürünle başladık” diyor ve “bu ürünlerdeki diğer kimyasalların neler olduğunu görmek için laboratuara gönderdik” diyor.

Analiz yapılması için bağımsız labaratuarlara gönderilen ürünler aşağıdakilerini içermektedir:

 • American Eagle Seventy Seven
 • Chanel Coco Mademoiselle
 • Britney Spears Curious
 • Giorgio Armani Acqua Di Gio
 • Old Spice After Hours Body Spray
 • Quicksilver
 • Calvin Klein Eternity for Men
 • Bath & Body Works Japanese Cherry Blossom
 • Calvin Klein Eternity (for women)
 • Halle by Halle Berry
 • Hannah Montana Secret Celebrity
 • Victoria’s Secret Dream Angels Heavenly
 • Abercrombie & Fitch Fierce
 • Jennifer Lopez J. Lo Glow
 • AXE Body Spray For Men-Shock
 • Clinique Happy Perfume Spray
 • Dolce & Gabbana Light Blue
parfüm ve gizli sağlık riskleri-02
parfüm ve gizli sağlık riskleri

Testler, 38 ” gizli ” kimyasalın, ürün başına ortalama 14 kimyasal madde içeren 17 marka ürününde bulunduğunu ortaya koydu. American Eagle Seventy Seven , 24’ü ile en fazla listelenmeyen içeriğe sahipti; Dolce & Gabbana Light Blue ise 7 ile en azı olandı.

Houlihan ve arkadaşları daha yakından baktıklarında, baş ağrısı, hırıltılı solunum veya astım gibi alerjik reaksiyonlarla bağlantılı ortalama 10 kimyasalın bulunduğu tespit etti. Araştırmacılar, benzil benzoat, dietil ftalat ve tonalid gibi potansiyel olarak hormon parçalayıcı olarak tanımladıkları 12 farklı kimyasal madde buldular.

Araştırmacılar, 91 maddeden % 19’unun sanayi tarafından finanse edilen Kozmetik İçerikli olduğunu ve sadece 27 tanesinin Uluslararası Parfüm Birliği ve Parfüm Malzemeleri Araştırma Enstitüsü tarafından gönüllü olarak geliştirilen koku ürünlerinde kullanılan kimyasallar için standartlarda olduğunu belirtti.

Rapora göre, parfüm endüstrisinde seçebileceğiniz 3.100 stok kimyasal bileşeni var!

FDA ( Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan; diyet eklentileri, gıda, ilaç, kan ürünleri, biyolojik medikal ürünler,radyasyon yayan aletler, medikal araçlar, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bir bürosudur. FDA Belgesi açılımı U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe  karşılığı olarak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi olarak ifade edilebilir ) ve Kokular;

Ürünlerdeki kokular U.S. Food and Drug Administration Yasası 1973’te ele alınmaktadır. Yasada firmaların kozmetik ürünlerini listelemeleri gerekiyor, ancak parfüm kimyasallarını “parfüm” olarak toplaması sağlanıyor.

Parfüm ve gizli sağlık riskleri / Koku Etiketleri: Ne Yapılmalı?

Houlihan, “Güzel kokular içindeki kimyasallar listelenmelidir” diyor.

“İnsanlar, maruz kaldıklarını bilmeli”, “Etikette basit bir içerik listesi olması, insanlara alerjik durumlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir” dedi.

Parfüm ve gizli sağlık riskleri / Kokular ve Gizli Kimyasallar: Sektörün Tepkisi

Sektör araştırmacılarından Bailey (17 ürünün 12’sinde hormon bozucu kimyasallar olduğunu düşünüyorlardı) fakat bir dizi yetkili organ tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve bir problem olmadığını tespit etmişlerdir. ” diyor.

Allerjik reaksiyonların bazı insanlar için bazı ürünlerle yapılması gerektiği belirten Bailey, bir ürünün yaygın alerjik sorunlara neden olduğu tespit edildiyse, FDA’nın adım atıp üreticiye haber verebileceğini belirtti.

Koku olarak kullanılan tüm kimyasalların listelenmesi önerisine gelince, Bailey, katılan kimyasalların sayısı ve karmaşıklığı nedeniyle “Neredeyse imkansız” diyor.

” Sonuç olarak parfüm kullanımında kararı siz vereceksiniz. Eğer allerjik bir durumunuz varsa test yaptırmadan kullanmayın. Doğal bileşenleri olan ürünleri tercih edin. saglikliyasamtarziniz.com ”

Kaynaklar / Referanslar;

 1. WebMD / https://www.webmd.com/beauty/news/20100512/does-perfume-have-hidden-health-risks#1