Strese bağlı hastalıklar ve vitaminler, Yeni araştırmalar stresle hastalık arasındaki bağlantıları ortaya koyuyor! Bilim adamları, strese bağlı hastalıklar konusunda stresin bir dizi sağlık problemini zorlaştırdığını uzun zamandır biliyorlardı. Şimdi, modern yaşamın temel dayanağı olan kronik stresin sadece hastalığı daha da kötüleştirdiğini değil, aslında hastalığa neden olabileceğini keşfediyorlar ve stresin neden olduğu hastalıklar konusunda araştırmalarını genişletiyorlar.

Psikolog Profesör Sheldon Cohen, “Stresin kalp rahatsızlığı, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve belli bazı sakatlık türleri, hatta erken ölüm dahil çok çeşitli yaşlanma hastalıklarını nasıl etkilediğini anlamaya başladık” diyor. Pittsburgh Carnegie Mellon Üniversitesi, 30 yıldır stres araştırmalarını ön planında tutuyor.

Elbette herkes stres yaşıyor, ancak 50 yaş üstü yetişkinler arasında özellikle bu durum yaygın. 2014’de yayınlanan bir Harvard Üniversitesi -Rober Wood Johnson Vakfı-NPR anketinde, 2.500 katılımcının yaklaşık dörtte biri bu konuda “büyük” stres yaşadığını söylemiştir. Ağustos 2014’de AARP tarafından gerçekleştirilen bir ankette, 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yüzde 37’sinde geçtiğimiz sene bir aile bireyinin ölümü, kronik hastalık veya iş kaybı gibi ciddi bir stresli yaşam olayı yaşadığını ifade etmiştir.

Stres Grafiği
  • 50-64 Yaş
  • 65 Yaş ve Üstü

Ankete katılanlar, AARP tarafından 50 yaş üzerindeki 1.000 yetişkinle ilgili çevrimiçi bir anketten alınmıştır. 8-14 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Kuşkusuz, stresli birçok kişi daha çok yeme – içme ve sigara tüketimi ile sağlıklı yaşam için bariz olumsuz sonuçlara varan davranışlar yapıyor. Ancak New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nden bir Nörolog (sinirbilimci-sinir hastalıkları uzmanı) ve Stresin Sonu (The End of Stress) adlı kitabın yazarı Bruce McEwen, bilim adamları çok daha nüanslı bir resim keşfediyorlar diyor!

İnsan vücudu ilk önce adrenalini pompalayıp sonra kortizolü kan dolaşımına pompalayarak tepki vererek zihni ve cesedi anında harekete geçirir – binlerce yıl boyunca hayatta kalmamızı sağlayan bir yanıt. Cohen‘e göre, ilk stres tepkisinden kaynaklanan adrenalin akımı bazen sağlık riskleri oluşturabilir, ancak daha önemli risk, daha sonraki kortizol salınımıdır. Genel olarak kötü bir stres hormonu olarak düşünülen kortizol birçok önemli fonksiyona hizmet eder – bunlardan biri iltihaplanmayı kapatmaktır. Ancak stres sabit olduğunda ortaya çıkan kronik stres vücudu acımasız bir şekilde kortizol akışı ile karşı karşıya getirdiğinde, hücreler hormona desensit hale gelir ve “iltihaplanmanın artmasına neden olur” diyor Cohen. Uzun süreli kronik inflamasyon kan damarlarına ve beyin hücrelerine zarar verir, insülin direncine (diyabetin öncülüğüne) yol açar ve ağrılı eklem hastalıklarını teşvik eder.

Stresin neden olabileceği bir çok durum vardır, strese bağlı hastalıklardan bazılarına değinelim ;


Soğuk algınlığı / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Bir çığır açan 2012 araştırmasında Cohen ve meslektaşları 276 sağlıklı yetişkine hayatlarındaki stresli olaylar hakkında röportaj yaptıktan sonra onları soğuk algınlığı virüsene maruz bıraktılar. Kronik stres yaşayan kişiler kortizoleye dirençlilerdi – ve hastalanmaları daha olasıydı. “İmmün sistemin iltihabı düzenleyebilme yeteneği, kimin soğuk algınlığı geliştireceğini öngörür, ancak daha da önemlisi, stresin hastalığa nasıl teşvik edeceği konusunda bir açıklama sağlar” diyor Cohen. Sürekli stres altındayken, bağışıklık sistemindeki hücreler düzgün şekilde tepki veremez ve sonuç olarak hastalığa yol açan iltihaplanma seviyeleri üretirler. ”

Kilo almak / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Uzun zamandır stres hormonlarının şeker, nişasta ve yağ dolu yiyecekler için bir tercih yarattığını biliyoruz – bu yüzden ofiste stresli bir gün geçirmek yüksek şeker seviyesine ulaşmak demek. Ancak yeni araştırmalar, stresle kilo alımı arasındaki bağlantının sadece zayıf gıda seçeneklerinden çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Biyolojik Psikiyatride Temmuz 2014’de yayınlanan bir çalışmada, önceki 24 saatte bir veya daha fazla stresli olay yaşayan kadınlar, fast-food yemeğini, izleyen yedi saat içinde, benzer bir yemeği yemiş fakat stres içermeyen kadınlara göre 104 kalori daha az yaktı. 104 kalori önemsiz gibi görünse de, bu yılda 11 kilo ekleyebilir. Ohio State University College’da psikiyatri profesörü olan stres araştırmacısı Janice Kiecolt-Glaser, metabolizma üzerindeki belirgin değişikliklerin tetiklenmesine ek olarak stres tepkisi insülin düzeylerinde bir artışa ve yağ oksidasyonunda bir düşüşe neden olduğunu ve yağ depolamasını teşvik eden ikili bir süreç olduğunu söylüyor. Columbus Tıp ve çalışma baş yazarı; Diğer araştırmalar aşırı kortizol ve abdominal yağ arasındaki korelasyonu ortaya koymuştur demiştir.

Stresin Ana Nedenleri
  • 50-64 Yaş Arası
  • 65 Ve Üzeri Yaş

Ankete katılanlar, AARP tarafından 50 yaş üzerindeki 1.000 yetişkinle ilgili çevrimiçi bir anketten alınmıştır. 8-14 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Yavaş İyileşme / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Aşırı kortizol, hasta aile üyelerine bakmakta olan yaşlı insanlarda yara iyileşmesini yavaşlatır ve aşıların etkinliğini düşürür, yeni araştırma gösterileri. Kiecolt-Glaser’in çalışmalarının bir başka örneğinde demanslı yakınları ilgilendiren daha yaşlı kadınlar, bir biyopsi yarasından iyileşmeyen bir bakım grubuna kıyasla yaklaşık 10 gün daha uzun iyileşmeme gösterdi. Ve, “Stres ne kadar uzun sürerse, bağışıklığa yanıt da o kadar uzun sürmektedir” Dikkat çekici bir şekilde, bakıma muhtaç kişilere bakmakta olan kişilerin daha geç iyileştiğini göstermektedir.

Uyku bozukluğu (disfonksiyonu) / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü olan uyku araştırmacısı Martica Hall, yaşlı insanların zaten derin uyku miktarlarında doğal bir azalma ve gece uyanıklığında bir artış yaşadığını söylüyor. Stres bu uyku eksikliklerini ağırlaştırabilir, bu da yaşlı insanların gece uyandıklarında uykularına dönmesini zorlaştırır. Uyku yoksunluğu hafızayı ve duygusal kontrolü bozar, sıkıntılı bir uykuya sahip insanlar yaşamlarındaki stresin üstesinden gelmeyi zorlaştırabilir. Diğer bir deyişle, “kortizol düzeyleri gece uyanıklığına katkıda bulunabilir ve sonra beyinlerimiz bize sorunlarımızı hatırlatarak cevap verir” diyor Hall.

Ne sıklıkta stres altına giriliyor
  • 50-64 Yaş Arası
  • 65 Yaş ve Üzeri

Ankete katılanlar, AARP tarafından 50 yaş üzerindeki 1.000 yetişkinle ilgili çevrimiçi bir anketten alınmıştır. 8-14 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Kalp rahatsızlıkları / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Bilim adamları uzun yıllardır stresle kalp krizi arasında bir bağlantı olduğunu biliyorlardı, ancak yakın zamana kadar nedenler tam olarak anlaşılmadı. Nature Medicine gazetesinin Haziran sayısında yayınlanan bir çalışmada bu olgu ışığa tutuldu. Harvard Tıp Fakültesi’nden bir araştırmacı olan Matthias Nahrendorf, tıbbi sakinlerden yüksek düzeyde strese maruz kalan kan örneklerinin, hastalıkla mücadele eden beyaz kan hücrelerinin fazlalığını keşfetti. Önceki araştırmalar, kortizolün aslında beyaz kan hücrelerinin dokusunu değiştirdiğini ve hücrelerin kan damarı duvarlarına yapışmasını sağladığını ileri sürmüştü. Sonuç, kalp hastalığının önemli bir göstergesi olan plak oluşumu. Nahrendorf’un ekibi, beyaz kan hücrelerinin fazlalığının, stresli ancak sağlıklı olan farelerde arterlerin sertleşmesine neden olduğunu bulduklarında bu hipotezi doğruladı.

Depresyon / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Michigan Üniversitesi’nde sinirbilimi (nörolog) profesörü olan Huda Akil, araştırmacıların son on yılda stresin depresyon ve beyin sağlığı üzerindeki rolünü tekrar değerlendirdiğini söylüyor. Depresyon genellikle stres kaynaklı bir olayla tetiklenirken, sonunda “hayatın kendi yerini alır” diyor. Stres serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi çeşitli beyin nörotransmitter sistemlerini dengeden atarak, ruh hali, iştah, uyku ve libido’yu (bastırılmış duygular) olumsuz etkilemektedir. Bazı ciddi depresyondaki insanlar sürekli olarak hipokampüsü (Hipokampus beynin limbik sisteminde önemli bir rol oynamaktadır; küçük, eğri bir oluşumdur. Hipokampus yeni anıların oluşumunda rol oynayan ve aynı zamanda öğrenme ve duygularla da ilişkilidir. Medial temporal lobda yerinde hipekampus, hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bölgedir) değiştirebilen ve beyin hücrelerine kalıcı olarak zarar verebilecek yüksek kortizol seviyesine sahiptir. Akil, “Depresyon gerçekten beyni değiştiren bir hastalıktır” diyor.

Ülserler ve diğer mide sorunları / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Bilim adamları, 50 yıldır mide ülserlerine baskı uyguluyorlardı. Ardından 1983’te Avustralyalı araştırmacılar Robin Warren ve Barry Marshall ülserlerin aslında H. pylori bakterisinden kaynaklandığını keşfettiler. Peki stres araştırmalarının değişmezleri yanlış mıydı? Stanford Üniversitesi’nden stres araştırmacısı Robert Sapolsky’ye göre neden mide ülserlerinin yüzde 15’i bakterilerle bulaşmamış insanlarda görülüyor ve enfekte kişilerin yalnızca yüzde 10’u ülsere tutuluyor, Don’t Get Ulcers Doz Olmayan Ülserler adlı kitabında; Bir teoride, kronik stresin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinin H. pylori bakterilerinin gelişmesine izin verdiğini kabul eder. Bir diğeri de, strese maruz kalmanın, bağırsaktaki bakterilerin dengesini değiştirebileceği, zararlı olanları üst ustalıkla değiştirebileceğidir. Sinirbilimci (Nörolog) Bruce McEwen, “Bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığı için bakteriler büyüyebilir” diyor. “Dolayısıyla ülserler nihayetinde stres bozukluğuna neden olurlar” Bilim adamları bu sonucta bölünmüşlerken, stresin kronik inflamasyon ile karakterize, irritabl bağırsak sendromu, hazımsızlık, mide ekşimesi, ülseratif kolit ve Crohn hastalığında (kronik (süreğen) ve gastrointestinal kanalın -ağızdan makata kadar- herhangi bir yerinde oluşabilen iltihabi bir hastalıktır) kritik bir faktör olabileceğini kabul ediyorlar.

Ne kadar stres altındayız
  • 50-64 Yaş Arası
  • 65 Yaş ve Üzeri

Ankete katılanlar, AARP tarafından 50 yaş üzerindeki 1.000 yetişkinle ilgili çevrimiçi bir anketten alınmıştır. 8-14 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Sırt, boyun ve omuz ağrısı / Strese Bağlı Hastalıklar ve Vitaminler

Milyonlarca Amerikalı günlerini bilgisayar ekranları ve cep telefonları karşısında geçiriyorlar; bu nedenle boyun, omuz ve sırt ağrısının en yaygın ve pahalı sağlık şikayetlerinden biri olması sürpriz değil. Fiziksel hareketsizlik ve zihinsel zorunluluk kombinasyonu, insanların yaşlarını değiştiren disk yırtıkları, omurilik stenozu ve skolyozu yaratmaz; ancak ağrı bir kez başladığında, stres hem şiddetini hem de süresini yoğunlaştırabilir. Kas iskelet sistemi ağrısı, iş yeri stresine özellikle duyarlı görünmektedir. Araştırmacılar, stresli işlerde daha fazla sırt, boyun ve omuz ağrısı çeken insanların neden bu duruma sahip olduklarından emin değiller, ancak stres kaynaklı inflamasyonun, ağrıyı geride bırakacak olan tam iyileşmeyi engellediğini teorik olarak kanıtladılar.

Stres için hangi vitaminler gerekir ?

Stres sağlığınızı etkiler, muhtemelen huzursuzluk, depresyon, aşırı yeme, baş ağrısı, uyku problemleri veya boğaz ağrısı, kasılmalar gibi belirtilerle sonuçlanır. Stresliyseniz doktorunuza danışın, çünkü kalp krizi gibi başka tıbbi sorunlara neden olabilir. Stresli olmanız durumunda, stresinizi azaltmada veya tedavi etmede etkili olabileceğinden, diyetinizi belirli vitaminler açısından zengin olan besleyici gıdalarla desteklemelisiniz.

A Vitamini

A vitamini, antioksidan özellikleri nedeniyle stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. A vitamini, antioksidanlar vücudunuza stres ve bununla ilişkili semptomlarla etkin bir şekilde baş edebilme kabiliyetinde yardımcı olduğundan, stres azaltma için gereklidir. A vitamini balık yağı, kabak, ıspanak, et, havuç, yumurta, pembe greyfurt ve halibut gibi birçok gıdada bulunabilir.

B Vitaminleri

B1 Vitamini, Vücudunuzun stresle başa çıkma yeteneğini geliştirdiği ve bağışıklık sisteminizin gücünü artırdığı için sıklıkla “anti-stres” vitamin olarak adlandırılır. Vücudunuzun enerji için kullandığı önemli bir enerji taşıyıcısı olan adenosin trifosfat üretimine yardımcı olabileceğinden, stresiniz varsa, diyetinizde B1 vitamin alımını artırmayı düşünmelisiniz. B1 Vitamini zenginleştirilmiş tahıllar, kırmızı et ve buğday tohumu gibi gıdalarda bulunur.

Kahverengi pirinç, ayçiçeği tohumu ve kepekli tahıllarda bulunan B1 vitamini, kan şekerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Bu vitaminin eksiklikleri anksiyete ve hatta intihar düşüncelerine neden olabilir.

B3 Vitamini, Balık ve et ürünlerinde bulunan B3 vitamini, sakin ruh halinden sorumlu serotonin üretiminde gereklidir. Bu vitaminin eksiklikleri anksiyete ve ajitasyon üretebilir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, avokado, hurma, incir, kepekli tahıllar ve kuşkonmazda bulunur.

B5 Vitamini, Tatlı patates, brokoli, yoğurt, tavuk, avokado ve kepekli tahıllarda bulunan B5 vitamini stres için iyidir, çünkü stres hormonları kortizol ve adrenalin üretmek için folik asit ve C vitamini ile birlikte çalışan adrenal bezlerini düzenler.

B6 Vitamini (pridoksin), Vücudunuzun, kanınızı etkilemekten sorumlu iki hormon olan serotonin ve norepinefrin üretimine yardımcı olarak stresle başa çıkmasına yardımcı olur. Vücudunuzdaki düşük serotonin seviyeleri depresyon veya stresle sonuçlanabilir ve B6 vitamini serotonin üretimine yardımcı olur, bu nedenle diyetinizde yeterli miktarda B6 vitamini sağlaması gerekir. İyi bir B6 vitamini kaynağı ayçiçeği tohumu, havuç, hindi, karides, ıspanak ve ton balığı gibi yiyecekleri içerir.

B12 Vitamini, Beyin fonksiyonlarında önemli bir rol oynayan suda çözünen bir vitamindir. Nova Medical ve Virginia Acil Bakım Merkezinde bir naturopatik doktor olan Teerawong Kasiolarn, stres, hafif depresyon veya anksiyete ile boğuşuyorsanız, B12 vitamini kaynaklarının ön plana çıkmasını tavsiye ediyor.

B12 vitamini düzeyinizi yükseltmek için, istiridye, karides, deniz tarağı ve somon gibi daha fazla deniz ürünü yiyin; sığır eti; ve miso, tempeh veya tofu gibi fermente edilmiş ürünler. Diyet Takviyeleri Ofisine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde B12 vitamini eksiklikleri yaygın değildir. Ancak daha büyük yaşta, vejeteryan diyet, hamilelik ve çölyak hastalığı gibi gastrointestinal hastalıklar riskinizi artırır.

C Vitamini

C vitamini , vücuttaki hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eden güçlü antioksidandır. Stres ve anksiyete daha serbest radikaller ürettiğinden, bu vitamin anksiyete ve stres yönetiminde yararlıdır. Çilek, maydanoz, brokoli, portakal, lyche ve papaya C vitamini kaynaklarıdır.  C vitamini, pişirilmiş yapraklı yeşillikler, mango, portakallar ve kızılcıklar gibi bazı gıdalarda zengindir.

Huntsville’deki Alabama Üniversitesi’nden Dr. Samuel Campbell’e göre, 1999 yılında Amerikan Chemical Society’deki bulgulara göre Campbell’in çalışması, C vitamininin kanınızdaki stres hormonları olan kortizol ve kortizosin düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

E Vitamini

E vitamini , vücuttaki hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eden güçlü antioksidandır. Stres ve anksiyete daha serbest radikaller ürettiğinden, bu vitamin anksiyete ve stres yönetiminde yararlıdır. E vitamini gıdaları arasında fındık, badem, bitkisel yağlar, patlamış mısır, yer fıstığı, mayonez, buğday tohumu ve yumurta sarısı bulunur.

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

Kaynaklar / Referanslar;

  1. LiveStrong / What Vitamins Should You Take for Stress? / Stres İçin Hangi Vitaminler Gerekir? / https://www.livestrong.com/article/391241-what-vitamins-should-you-take-for-stress/