Vitiligo, cildin rengini veren pigment olan melanin kaybının neden olduğu beyaz ten rengi lekelerden oluşur. Melanin, vitiligolu insanlarda yok olan melanositler adı verilen özel hücreler tarafından üretilir. Uzmanlar bu hastalığın neden ortaya çıktığını anlamak için ayrıntılarını hala inceliyorlar, ancak kanıtlar, vitiligonun vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla bu hücreleri kendi vücudunuzda hedef aldığını ve yaraladığı bir otoimmün bozukluk olduğunu güçlü bir şekilde göstermektedir.

vitiligo - beyaz ten rengi lekeler
vitiligo – beyaz ten rengi lekeler

Vitiligo ciltte küçük değişiklikler veya geniş çaplı değişikliklere neden olabilir. Bazı insanlarda açıkça belli olabilir. Koyu tenli insanlarda, vitiligo yamaları normal deri ile kontrast oluşturduklarından bariz şekilde görünür. Açık tenli insanlar daha az kozmetik kaygıya sahip olabilirler, ancak pigmentsiz yamalar yaz aylarında belirgin hale gelebilir, Vitiligolu alandaki cilt bronzlaşmaz.

 

Vitiligo, popülasyonun yaklaşık yüzde 1 ila yüzde 2’sinde görülür. Vitiligolu kişilerin yaklaşık yüzde 30’unun ailesel öyküsü vardır. Vitiligo olan kişilerin yaklaşık yarısı, 20 yaşından önce belirtileri göstermeye başlar.

Vitiligolu kişilerde hipotiroidizm (az aktif tiroid), hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid), tip 1 diyabet, Addison hastalığı (adrenal bezin fonksiyonunda azalmaya neden olan bir hastalık) gibi belirli hastalıklar gelişme riski vardır. pernisiyöz anemi (vitamin B12 eksikliği). Ayrıca, bu koşullara sahip kişilerde vitiligo gelişme riski artar. Bu tıbbi durumlar, vücutta bağışıklık sistemine saldıran hücrelerin dahil olduğu problemlerdir.

Vitiligo Belirtileri

Vitiligo, genellikle koyu veya kırmızı kenarlı, simetriktir ve beyaz deri lekelerine neden olur. Yamalar her yerde olabilir, ancak en çok etkilenen bölgeler eller, yüz, koltuk altları ve cinsel organlar gibi cilt kıvrımlarına sahip bölgelerdir. Dudaklar, gözler, meme uçları ve anüs gibi vücut açıklıkları, güneş yanığı olan alanlar vitiligo için yaygın alanlardır.

Vitiligo teşhisi, genellikle bir doktor tarafından kolayca fark edilebilen cilt değişikliklerine neden olur. Cildin değişmesi, diğer koşulları öneren bir düzende ise, doktorunuz kesin olarak emin olmak için cildin biyopsisini tavsiye edebilir. Bu biyopside küçük bir deri parçası çıkarılır ve bir laboratuarda muayene edilir. Vitiligo tanısı koymak için genellikle biyopsi yapılmasına gerek yoktur.

İyileşme süreci, Her 5 ila 10 kişiden 1’inde, pigmentin bir kısmı veya tamamı kendi başına geri döner ve beyaz lekeler kaybolur. Bununla birlikte, çoğu insan için, beyaz cilt yamaları vitiligo tedavi edilmezse daha uzun sürer ve büyür. Vitiligo hayat boyu devam eden bir durumdur. Vitiligoyu önlemenin hiçbir yolu yoktur şu an için.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo tedavisi zordur ve cevaplar değişir. En önemli tedavi vitiligo bölgelerini güneşten korumaktır. Pigmenti olmayan bölgelerin güneş yanması çok kolaydır. Bu cilt kanseri riskini artırır. Güneşten koruyabilecek giysi giyin ve / veya vitiligodan etkilenen bölgelere en az 30 güneş koruma faktörü (SPF) ile güneş koruyucu uygulayın.

Vitiligo duygusal veya sosyal sıkıntıya neden olursa, diğer tedaviler denenebilir. Tedavinin amacı, normal cildinizle pigment kaybına uğramış cilt lekeleri arasındaki renk kontrastını en aza indirmektir.

 • Açık tenli iseniz, tedavinizin bir kısmını içeren, güneşten korunma faktörü (SPF) en az 30 olan güneş koruyucuları kullanarak normal cildinizi bronzlaşmadan korumak olabilir.
 • Bazı insanlarda topikal tedaviler (Topical treatments) yardımcı olabilir. Bunlar doğrudan cilde uygulanır. Steroid kremleri veya merhemler birkaç aya kadar günde bir kez uygulanır. Bu ilaçlar her zaman etkili değildir ve sürekli kullanımla cildi inceltebilir. Yararlı olabilecek diğer ilaçlar arasında takrolimus – tacrolimus (Protopik – Protopic) ve pimekrolimus – pimecrolimus  (Elidel) bulunur, ancak bu ilaçlar, cilt kanseri veya lenfoma arasındaki olası bir bağlantı nedeniyle dikkatle kullanılır.
 • Ultraviyole B hafif tedavisi – Ultraviolet B light treatment birçok hastada vitiligo tedavisinde etkili olabilir. Ultraviyole ışık veren, daha küçük cilt alanları için elde tutulan küçük bir cihaz ile tedavi edilebilir. Birçok cilde sahip olan kişiler, gözlük takarak ve birkaç dakika boyunca dolap büyüklüğünde olan ultraviyole ışık veren bir alan içinde durup tedavi edilebilir. Tedavi genellikle haftada üç kez ve en az altı ay boyunca tekrarlanmalıdır. Dermatoloğunuzla derinlemesine tartışılması gereken yan etkiler arasında kaşıntı, ağrı ve güneş yanığının yanı sıra cilt kanseri riskinin artması yer alır.
 • Psoralen artı ultraviyole A hafif bir tedavi – Psoralen plus ultraviolet A light treatment (genellikle PUVA olarak adlandırılır), ultraviyole B ışık tedavisinden biraz daha belirgin yan etkilere neden olur, ancak vitiligo tedavisinde başka etkili bir yoldur. Psoralenler, ultraviyole A ışığı ile reaksiyona girdiğinde cildin koyulaşmasına neden olan ilaçlardır. Krem olarak uygulanabilir veya hap olarak alınabilirler. Psoralen ilacı kullandıktan sonra ultraviyole ışığa maruz kalırsınız. PUVA tedavisi, gebe kadınlar, emziren kadınlar veya 10 yaşından küçük çocuklar için değildir. Ayrıca cilt kanseri riski de artmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminizi baskılayan oral ilaçlar – Oral medicines that suppress your immune system bazen normal pigmentlerin geri dönmesine izin verebilir. Büyük cilt bölgeleri olan kişilerde, cilde uygulanan steroidler yerine bazen oral steroidler kullanılır. Bu tedavi, oral steroidlerin potansiyel yan etkileri nedeniyle nadiren kullanılmaktadır.
 • Şiddetli vitiligo olan kişiler için, depigmentasyon – depigmentation normal cildin rengini değiştirebilir, böylece cildin tümünü aynı beyaz renkte yapabilirsiniz. Bu tedavi nadiren kullanılır çünkü pigmentsiz cilt güneşe maruz kalmaya bağlı hasarlara karşı çok hassastır. Bir ağartma solüsyonu 12 aya kadar günlük olarak uygulanır. Herhangi bir etki görmeden iki veya üç ay olabilir. İnsanların yaklaşık yüzde 95’i 12 ay içinde depigmente olur ve daha sonrası için güneşe maruz kalmaktan kaçınmalıdırlar. Yan etkiler, tedavi edilenlerin yüzde 50’sinde meydana gelebilir ve özellikle yüzünde cilt kızarıklığı, kuruluk, kaşıntı ve yanma hissini içerir.
 • Cilt greftleme – Skin grafting, normal cildi daha az görünen alanlardan temizler ve bu cildin görünen yerlerinde kişinin en fazla kozmetik olarak kaygı duyduğu beyaz alanları değiştirmek için kullanır. Deri grefti vitiligolu çok az insanda kullanılır.

Cilt lekelerinin beyaz göründüğünü fark ederseniz, muayene için doktorunuza başvurun. Tedavi sadece küçük bir deri alanı etkilendiğinde başlatılabiliyorsa faydalı olabilir. Vitiligodan etkilenen bölgeleri korumak için güneş koruyucu kullanmak çok önemlidir, çünkü bu bölgeler özellikle güneş yanığı ve cilt kanserleri için risk altındadır.

Vitiligo ve Vitaminler

vitiligo - vitaminler vitiligo tedavisinde etkili
vitiligo – vitaminler vitiligo tedavisinde etkili

Çalışmalar, vitiligolu kişilerin genellikle folik asitB12bakır ve çinko gibi bazı vitaminlerde eksik olduğunu gösteriyor. Bunlar, Coenzyme Q10E vitamini, bazen C vitamini ve yüksek kaliteli çoklu vitamin (multivitamin) gibi bazıları ile birlikte bağışıklık sisteminin stabilize edilmesine yardımcı olmak için bazı doktorlar tarafından reçete edilir. Vitaminler / takviyeler genellikle diğer tedavilerle birlikte kullanılır. Bazı çalışmalar, folik asit, B-12 ve güneş maruziyetinin birlikte kullanıldığında cildin repigmente yardımcı olabileceğini göstermiştir. Lütfen uygun dozajlar için doktorunuza danışın.

NOT: B-12 vitamini ve Folik asidin birlikte alınması tavsiye edilir. Bu iki besin birlikte ele alınmıştır, çünkü biri takviye ederken diğeri de desteklenmelidir. Bir B12 eksikliği varsa ve sadece folik asit alınırsa, kan değişikliklerinin bazılarını maskeleyebilir ve bir B12 eksikliğinin var olduğuna dair ipuçları verebilir. Bu maskeleme, beyinde, omurilikte ve periferik sinirlerde ilerici ve geri dönüşü olmayan hasarların oluşmasına izin verebilir. B12’nin düzgün bir şekilde kullanılması için folik asit de bulunmalıdır.

Bitkiler ve Otoimmün Hastalık

Normalde bağışıklık sisteminin beyaz kan hücreleri ordusu, vücudu zararlı bakteri, virüs, toksin, kanser hücresi ve başka türe ait yabancı kan ya da dokular gibi antijenler olarak adlandırılan zararlı maddelerden korumaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemi, bu zararlı maddeleri yok eden antikorlar üretir.

Otoimmün bozukluğu olan hastalarda, bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusu ve antijenler arasındaki farkı söyleyemez. Sonuç, normal vücut dokularını yok eden bir bağışıklık tepkisidir. Yanıt, bağışıklık sisteminin normalde görmezden geleceği bir maddeye tepki verdiği alerjilere benzer aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Otoimmün bozukluklarla, bağışıklık sistemi normal vücut dokularına tepki verir. Vitiligo ile bağışıklık sistemi, pigment yapan hücreler olan melanositlere saldırır.

Vitiligo da dahil otoimmün hastalıkları olan insanlar, bitkileri kullanırken ihtiyatlı olmalılar. Goldenseal, Astragalus, Echinacea ve Spirulina gibi birçok şifalı ot, bağışıklık arttırıcıdır. Bağışıklık sistemi melanositlere saldırıyorsa, bu tür bitkiler ile bağışıklık sistemini daha da güçlendirmek sorunlu olabilir.

İmmünostimülatör bitki takviyeleri, genetik olarak bu gibi bozukluklara yatkın kişilere önceden var olan otoimmün hastalığı daha da kötüleştirebilir veya otoimmün hastalığı çöktürebilir. Açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, TNF-alfa üretiminin artması rol oynayabilir.

Bazı çalışmalar Ekinezinin otoimmün bozuklukların etkilerini kötüleştirebileceğini göstermiştir. Bu konuyla ilgilenen araştırmalar sayı bakımından az ve sonuçsuz kalmaktadır. Bununla birlikte, yeterli kanıt ortaya çıkıncaya kadar, ekinezya takviyelerinin otoimmün hastalıklardan mustarip olanlar tarafından kullanılmaması önerilir. (Greenhills Ginsen Limited, 1998)

Az yapılan bir çalışmada, ginkgo biloba’nın vitiligo olanlarda yararlı olabileceğini, ancak denenen hastaların çok azında fayda sağlamadığını göstermiştir.

Fototerapi Tedavisi – Phototherapy Treatment

Dar bant UVB – şimdi vücudun% 20’sinden fazlasını kaplayan vitiligo için altın standart olarak kabul edildi. Dar bant UVB (NB) UVB spektrumunun 311-312 nm arasındaki kısmını kullanır. Bu bölge pigment hücrelerinin cildi yakmaktan daha kısa sürede melanosit üretmesini teşvik etmeye yardım eder. Her türlü ışık terapisi bağışıklık sistemini baskılayıcı etkiye sahiptir, bu nedenle yeni alanların oluşmasını da engelleyebilir. NB, doktorun ofisinde tam gövde dolabıyla veya doktor reçetesiyle evden tam boy bir paneli veya elde taşınabilir bir cihazı kullanarak yapılabilir. Elde taşınır cihazlar küçük vitiligo alanları için çok uygundur, ancak aynı anda çok küçük bir alanı kapladığı için daha büyük yüzdeler için çok sıkıcı ve hantaldır. KB bazen diğer topikal tedavilerle birlikte kullanılır, ancak birçoğu için etkili olur. NB, hareketsiz duracak ve gözlükleri tutacak kadar yaşlı çocuklar için kullanılabilir. Sonuçlar genellikle 30 ila 60 tedavinin başlangıcında görülür ve tedavi genellikle haftada 3 kez verilir. KB’nin potansiyel yan etkileri, çok uzun süre kullanıldığında yanmayı içerir. Tam gövde paneli veya kutusu kullanılıyorsa, normal cilt bronzlaşabilir, kontrast artar. Taşınabilir üniteler sadece izole alanları tedavi ettiği için, sadece tam boy vücut üniteleri, daha fazla pigment kaybını durdurabilecek stabilizasyon için gereken bağışıklık bastırmasını sağlar. Hastanın gözlerini her zaman kapalı tutması, yaşlı kişilerin yıllık göz muayenesine sahip olduğu sürece, araştırmalar göz kapağını NB-UVB ışığına maruz bırakmanın güvenli olduğunu göstermiştir. Bunun bir istisnası, bir psoralen kullanılmasıdır.

PUVA – “Psoralen” artı “UVA” ışığı. Eskiden altın standart olan PUVA, NB-UVB’nin en azından etkili olduğu ve daha az yan etkiye sahip olduğu için çoğunlukla NB-UVB’yi aştı. Psoralenler tipik olarak oral yoldan alınır, ancak topikal olarak da kullanılabilir. Işık bileşenini sağlamak için bir UVA ışık kutusu veya güneş kullanılabilir. ABD dışındaki ülkelerde bulunan Melaginina bir psoralendir ve dikkatle kullanılmalıdır ve bir doktor bakımı altında kullanılmalıdır. Tedaviler genellikle haftada 3 kez verilir. PUVA yan etkileri arasında yanma, mide rahatsızlığı, karaciğer sorunları ve katarakt bulunur. Katarakt oluşma ihtimalini önlemek için, gözlerinizi UVA’ya karşı koruyan güneş gözlüğü takmalısınız; tabletleri aldıktan sonra 12-24 saat boyunca. UV 400 / UVB / UVA koruma etiketli güneş gözlüğü önerilir. PUVA yan etkilerinden dolayı çocuklarda daha az kullanılır.

Dar Bantlı UVB Karşılaştırması – Dar Bant Ultra Violet B Light, vitiligo cephesinde nispeten yeni bir teknolojidir. Geçmişte, çoğu doktor Ultra Vaiolet A ışığa maruz kalma ve Psoralen haplarının alınmasını içeren PUVA sistemini kullanıldı. Bununla birlikte, birçok insanın yan etkileri dayanılmazdı. Dar Bantlı UVB ışık panelleri ve dolapları, UV ışınlarına maruz kalmayı en aza indirirken dar bant UVB ışınımını (doğal güneş ışığının en faydalı bileşeni olan 311-312 nanometre aralığı içinde) en üst düzeye çıkararak ultraviyoleye aşırı maruz kalma sorunlarını çözer.

Bu, hastaların, şiddetli yanma veya zararlı aralıklarla UV’ye patojen maruz kalma riski daha az olan fototerapi tedavileri almalarını sağlar. (UVB tedavisi için ilave ilâçlara gerek duyulmadığı için konvansiyonel PUVA terapisinde kullanılan psoralenlerin olumsuz yan etkilerinden de kaçınılmaktadır.) Bu faydalar, Dar Bant UVB sistemlerini vitiligo hastaları ve doktorları ile gittikçe popüler hale getirmiştir.

Narrow B UVB ışık sistemleri, evde boyutlandırılmış pano sistemlerinde ve dolaplarda bulunabilir; ki çoğu kişi dermatologların ofisine yapılan sık seyahatlerden çok daha uygun buluyor. Birçok kişi komple dolaplar satın almasına rağmen, bazı doktorlar panellerin daha etkili olduğunu ve bu alanlardaki optimum ampul mesafesinin yaklaşık 7 inç olduğunu öne sürüyor. Işıklandırma paneli veya kabin kullanmadan önce zaman maruz kalmaları dermatologunuzla görüşülmelidir, çünkü maruz kalma süreleri ne kadar süredir tedavi edildiklerinize ve cilt tonunuza bağlı olarak değişir.

Dar bant UVB, 311-312 nanometre dalga boylarını yayarak gereksiz ve zararlı UV’yi ortadan kaldırır. Konvansiyonel geniş bant UVB lambaları 280-330 nm arasında değişen çeşitli dalga boyları yayar. Klinik çalışmalar, UVB’nin zirve terapötik etkinliğinin 295-313 nm aralığında olduğunu, ancak 300 nm’nin altında dalga boylarının eritem ya da şiddetli yanmalara neden olduğunu ve cilt kanseri riskini arttırdığını göstermektedir. 311-312 aralığı, birçok kişi tarafından en uygun emniyet göz önüne alındı.

Excimer laser – Spektrumun 308 nm’lik bölümünü kullanan hedeflenmiş bir NB makinesi. Lazer, stabil vitiligo’nun daha küçük alanları için çok etkili olabilir. Küçük bir alanı ele alırken, daha büyük alanlar veya yüzdeler için verimsizdir. Lazer tedavilerinden elde edilen sonuçlar genellikle diğer tedavilere göre daha hızlı gerçekleşir. Lazer tedavileri pahalı olduğu için genellikle stabil vitiligo üzerinde kullanılır

Topikal Terapiler – Topical Therapies for Vitiligo

Protopic / Elidel – Bu topikallerin her ikisi de ABD’de bir reçete gerektirir. Bunlar, uygulandıklarında bağışıklık sistemini baskılayan, melanositlerin geri dönmesine izin veren İmmünomodülatörlerdir. Protopic biraz daha etkili olarak kabul edilir, ancak ikisi de yaygın olarak kullanılır. Elif bir krem ​​ise Protopic’in tabanı petrol jölesi merhemi gibidir. Her ikisi de genellikle günde iki kez, yaklaşık 12 saat aralıklarla (genellikle sabah ve gece) kullanılır. Sadece ince bir tabaka gereklidir ve hafifçe ovulmalıdır – etrafına yayıldığınızda, çoğunlukla emilir. İsterseniz, ya 30 dakika sonra yıkanabilir. Makyaj veya güneş kremi 30 dakikalık sürenin sonunda uygulanabilir. Protopic, iki güçlü – çocuklarda% 0,03 ve yetişkinler için% 1 olarak bulunur. Çalışmalar, çoğu durumda bu ilaçların çok az sistemik absorpsiyonu olduğunu göstermiştir. Pek çok tedavide olduğu gibi, bunlar yüz üzerinde en etkili ve eller ve ayaklarda daha az etkili. Yan etkiler, batma, ağrı, yanma hissi veya işlenmiş cildin kaşınmasını içerebilir. Bu yan etkiler genellikle hafif ila orta derecededir ve tedavinin ilk birkaç gününde daha sık görülür. Daha az sık görülen yan etkiler arasında akne, şişmiş veya enfekte kıl folikülleri, baş ağrısı, cildin sıcak veya soğuk havaya duyarlılığının artması veya gribe benzer semptomlar [yaygın soğuk ve tıkanıklık (tıkalı burun)] bulunur. Bazı insanlar cildi karıncalanma, mideyi üzme, herpes zoster (su çiçeği ya da zona) ya da kas ağrısı çekebilir. Bu ilaçları kullanırken, alkol içmek, cilde veya yüzün kızarıklığına veya kızarmasına ve kısa bir süre sıcak kalmasına neden olabilir; Bu oldukça yaygındır ve kaygılıdır ancak tehlikeli değildir. Bu ilaçların kullanılmasından kaynaklanan bir miktar lenfoma gelişimi ihtimali konusunda FDA’dan bir kara kutu uyarısı var. Daha fazla bilgi için VSI topluluğu bölümündeki Protopic mesaj panosuna bakın.

Topikal Steroidler – Genellikle öngörülen steroidler klobetasol, betametazon ve fluokinoniddir. Hafif steroidler bazen yüz gibi daha hassas bölgelerde kullanılırken daha güçlü olanları vücudun diğer bölümleri için kullanılır. Topikal steroidler de bağışıklık sistemini bastırır, ancak Protopic ve Elidel’den daha fazla sistemik absorpsiyona sahip olabilirler. Tipik olarak kısa sürelerle kullanılırlar veya Yan etkileri azaltmak için Protopic / Elidel gibi diğer ilaçlarla değiştirilirler. Potansiyel yan etkiler ciltte inceltme / atrofi, kızarıklık ve muhtemelen sistemik bağışıklık bastırma olup enfeksiyonların oluşmasına izin verir.

D vitamini analogları – Tipik olarak Dovonex (kalsipotriol), ancak bazen diğer formlar da kullanılır. Melanositleri uyarmak için topikal olarak uygulanan D vitamininin etkinliği ile ilgili çalışmalar karıştırılır. D vitamini topik kullanmanın ciddi yan etkisi yoktur. Minör yan etkiler arasında kuru cilt, batma veya yanma sayılabilir. Bunlar devam eden tedavi ile kaybolabilir. Bu ilaçlar tipik olarak topikal steroidler veya NB-UVB gibi diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılır.

V-tar-V-tar, suda çözünebilecek şekilde formüle edilmiş ham kömür katranlı bir üründür, bu nedenle cildi lekelemeyecektir. Haftada bir kez uygulanır, 5-6 saat boyunca (veya gece boyunca) bırakılır, daha sonra çıkarılır. Kullanıcılar, tedaviden sonra 72 saat boyunca güneşe maruz kalmamalıdırlar. V-katır ile tedavi için güneşe maruz kalmak gerekmemekte, normal cilt ile vitiligo arasındaki kontrastı en aza indirmeyi tercih edenlerin yanı sıra diğer koşullardan dolayı hafif terapiyi kullanamayanları cazip hale getirmektedir. V-tar çocuklar da dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılabilir.

Psödokatalaz – 2 çeşit psödokatalaz (PCat) vardır – Bunlar Dr.-Karin Schallreuter tarafından geliştirilen PC-KUS’dır ve PCAT, yalnızca ABD ve Kanada’daki birkaç bileşik eczaneden geçer. Schallreuter’in formülü sadece Almanya’daki Griefswald’daki kliniğindeki ilk danışma ile elde edilebilir. Dr. Schallreuter’in formülü kişiye özeldir, ancak iki formül de benzer niteliktedir. PCat genellikle günde iki kez vücuda uygulanır. İlacı etkinleştirmek için NB-UVB 15 saniye kadar kısa bir süre kullanılır

Cerrahi Tedaviler – Surgical Therapies for Vitiligo

Cerrahi tedaviler, stabil vitiligo alanlarında kullanılabilir. Kullanılan çeşitli greftleme ve nakil prosedürleri vardır. Küçük greft ciltleri, görülemeyen bir bölgede bulunan ve vitiligolu alanlara aşılanan normal deriden uzaklaştırılabilir. Işık genellikle pigmentin aşılanmış bölgenin ötesine geçmesini teşvik etmek için kullanılır. Hindistan gibi bazı bölgeler, normal cildin küçük örneklerini kullanıyor veya melanositleri ya da melanositlerin bir kombinasyonunu ve keratinositleri kültürlüyor ve daha sonra hücrelerin nüfuz etmesine izin vermeyen vitiligo alanlarına yayılıyor. Alan bir süre için bir giyinme ile kaplıdır. Cerrahi terapiler segmental vitiligoda başarı ile sıklıkla kullanılabilir, çünkü vitiligo ilk yayılmadan sonra genellikle kararlıdır. Vitiligo’yu aktif hale getiren cilt travması riski nedeniyle, hasta en az bir yıl stabil olmadığı sürece cerrahi terapiler nadiren yapılmaktadır. Bu cerrahi tedavilerin yan etkileri, greft / numunenin alındığı alanda, bir Arnavut kaldırımı veya yama etkisi veya yara izi olarak yayılabilir.

Cerrahi tedavilere greftler ve nakiller dahildir:

Mini zımba aşılaması, küçük tam katlı greftleri alır ve bunları pigmentleşmeyi uyarmak için kullanılan topikal PUVA ile birlikte depigmente alana yerleştirir. Ana dezavantaj Arnavut kaldırımı efektidir.

İnce bölünmüş kalınlıklı greftler daha ince bir dilim alır, ancak mini zımba aşılamaya benzer. Genel anestezi gerektirirler ve genellikle dudaklar / eller için başarılıdırlar. Hem verici hem de aşılanmış alanlarda skar oluşabilir.

Emme blister greftleme, epidermisi dermisden blisterlere neden olan bir emme cihazıyla ayırır. Epidermis daha sonra aşınmış bir vitiligo alanına yerleştirilir. Greftler arasındaki alanlar hipopigmente kalabilir ancak yara izi genellikle azdır.

Transplantasyon tedavileri, saf melanositlerin veya melanositlerin ve keratinositlerin birlikte transplantasyonunu içerir. Her iki teknikte de nakil için vitiligo bulunan alan bazen bir lazerle çürümüş veya aşınmış, daha sonra melanosit karışımı ile bir giyinme yerin üzerine yerleştirilmiş ve alan iyileşene kadar kaplanmıştır. Bazı ışık türleri genellikle pigmentin yayılmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Saf melanositlerin nakli, kullanılan büyüme ortamına bağlı olarak tutarsız sonuçlara yol açabilen ve muhtemelen melanositlerin habis gelişimine neden olabilen bir büyüme ortamı gerektirir. Verici bir cilt alanı çıkarılır ve melanositler ayrılır, daha sonra büyüme ortamı üzerinde kültürlenir.

Melanositleri ve keratinositleri bir araya getirmek, büyüme faktörlerinin kullanılmasını gerektirmeyen daha kolay bir tekniktir çünkü keratinositler daha fazla melanosit üretmeye yardımcı olurlar. Hem melanositler hem de keratinositler donör cildinden ayrılır.

Vitiligo ve diyet

‘Vitiligo diyeti’ yoktur. Çeşitli kaynaklardan dengeli beslenme ile sağlıklı bir diyetbağışıklık sistemini desteklemenin iyi bir yoludur. Elma ve muz gibi meyveler olduğu gibi sebzeler de çok iyidir. Narenciye bazı insanlar için sorunlara neden olabilir, ancak herkes için geçerli değildir. Bazı doktorlar renk giderici ajanlar olan hidrokinonların doğal içeriği nedeniyle yaban mersini ve armut alımını sınırlandırmayı öneriyorlar. Bazı insanlar süt veya kırmızı et veya diğer gıdalardan kaçınılmasını önerir, ancak ürünlere altta yatan bazı alerji olmadıkça vitiligo’yu etkileyen herhangi bir kanıt yoktur. Zerdeçal, bir tür köri, bazı insanlar için sorunlara neden olduğu, bu yüzden sınırlamanın veya kullanımından kaçınılması düşünülmektedir.

Güneş ışığı ve Vitiligo

Bazı doktorlar reçeteli bir ışık kaynağı mevcut olmadığında vitiligo hastalarına güneş ışığına izin verir ve / veya reçete eder. PUVA-Sol, suni UVA ışığı yerine güneş ışığı ile kullanılan bir oral veya topikal psoralen içeren bir PUVA formudur. Bununla birlikte, cildi yakarken cilde zarar verebilir ve muhtemelen vitiligonun yayılmasına neden olabilir. Güneş’i terapi olarak kullanırken, yavaş başlamak ve zamanla gelişme zamanı gelmek önemlidir. Güneşe maruz kaldıktan birkaç saat sonra vitiligo bölgelerinde pembe bir renk (kırmızı değil) istenen efekttir. Cilt güneşe alıştıkça, pembe renk elde etmek daha uzun sürebilir. Diğer tedaviler gibi, güneş ışığının yararlı olabilmesi için terapötik düzeyde sürekli kullanılması gerekecektir.

Güvenlik – NB-UVB’nin güneş ışığından daha cilt için daha güvenli olduğuna dikkat edilmelidir. Güneş ışığı deriyi UVB ışınlarından daha derin nüfuz eden UVA ışınlarını içerir. Günümüzde bilim adamları, UVA ışınlarının güneş yanığına katkıda bulunmamakla birlikte cildin daha derin tabakalarına zarar verdiklerini ve muhtemelen buruşukluk, lekelenme, elastikiyet kaybı ve tehlikeli deri kanseri melanomasında önemli bir rol oynadığını öğrendi. UVB yanan ışınlardır. Dar Bant-UVB’yi kullanarak, güneş ışığının gerektirdiği daha uzun zamanların aksine, yalnızca birkaç dakika içinde terapötik bir tedavi düzeyi elde edebilirsiniz; bu potansiyel olarak zararlı ışınlara genel maruziyetinizi azaltır.

Otoimmün hastalığı olanlarda D vitamini düzeylerinin genellikle düşük olduğunu gösteren artan kanıtlar vardır; bunun hastalığın bir nedeni olup olmadığı veya bunun bir sonucu olup olmadığı henüz bilinmiyor. Gün ışığı ılımlılıkla (günde 15 dakika, haftada 3 gün) D vitamini seviyesini arttırmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olurken, aynı zamanda pigment hücrelerini uyarır. D vitamini takviyeleri de kullanılabilir.

Ayurveda Tedavileri

Ayurvedik tedaviler çoğunlukla Hindistan’da kullanılır, UVA ışığının ve cildin ışığa daha duyarlı olmasını sağlayan psoralen tipi bir ürünün kullanılmasını gerektirdiği için PUVA’ya oldukça benzerdir. Ayurvedik tedaviler genel olarak beslenme kısıtlamalarını da içerir.

Vitiligo için Homeopati

Homeopati, üyelerimizin deneyimlerine göre vitiligo’da başarılı bir şekilde kullanılmamıştır. Birçok web sitesi, homeopati kullanma konusunda yüksek bir “tedavi” oranı talep eder, ancak üyelerimiz tarafından görülen kanıt bu iddiaları doğrulamamıştır.

Melagenina Plus

Bu ürün Küba’da ve diğer birkaç ülkede bulunur ve insan plasentasından yapılır. Birçok tedavi gibi, bazıları için daha iyi çalıştığı görülüyor. Şu anda, bu ürün ABD’de satılık değildir.

Renksizleşme – Depigmentation

Repigmentasyon için tedaviler başarısız olduğunda ve / veya vitiligo yaygınlaştığında (genellikle% 50’den fazla kapsama alanı), bazıları kalan ‘normal’ pigmentin renksizleştirilmesini tercih eder. Genelde monobenzon veya mono olarak adlandırılan hidrokuinonun monobenzil eteri, kalan pigment hücrelerini öldürmek için kullanılır ve tüm vücudu adil bırakır. Süngercilik tedavileri gibi, monobenzon kullanımı sabır ve tutarlılık gerektirir. Sürecin tamamlanması 2 yıla kadar sürebilir, ancak bazıları geri kalan pigmentasyonun başlangıç ​​miktarına ve kullanılan ilacın kuvvetine bağlı olarak daha önce yapılır. Bu ilaç sadece eczaneyi hazırlarken mevcuttur ve% 20,% 30 veya% 40 oranında sipariş edilebilir. Genellikle, insanlar daha düşük bir yüzdeyle başlarlar ve cildleri monobenzona uyum sağladığı için daha güçlü seviyelere doğru çalışırlar. Olası yan etkiler kuru cilt, kaşınma veya döküntüdür. Bu yan etkilerin olması ihtimalinden dolayı, yüzünde monobenzon kullanılması tavsiye edilmez. Bu ilacın sistemik bir etkisi vardır, bu nedenle uygulanmayan alanlar bile hala pigment giderir. Ciltte pigment kalmayacağından, depigmente olan insanlar, güneş yanığı konusunda yanma riskinden dolayı çok dikkatli olmalısınız. Doktorlara göre, melanositler kaybolduğu için melanositlerin tehlikeli bir kanseri olan melanoma riski çok az.

DİP NOT: Yukarıda ele alınan vitaminler ve minerallerin her biri için faydalar çok fazladır. Yararlarından bir kısmına değinebildik. Bu nedenle her bir vitamini ayrı ayrı ilerideki makalelerimizde ele alacağız!

Yukarıda yeralan metin, haber bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

 

 

Kaynaklar / Referanslar;

 1. Harvard Health Publishing – Harvard Medical School / https://www.health.harvard.edu/skin-and-hair/vitiligo
 2. American Academy of Dermatology / http://www.aad.org/
 3. Vitiligo Support International / https://www.vitiligosupport.org/
 4. Greenhills Ginsen Limited, 1998